Görüntü Sensörü Nedir Çeşitleri Nelerdir

Görüntü Sensörü Nedir Çeşitleri Nelerdir

Fotoğraf makinelerinde ? CCD sensör nedir, CMOS Nedir? Dijital fotoğraf makinelerinde ışığa duyarlı olan ve görüntünün oluşturulmasını sağlayan kısma sensör adı verilir. CCD ve CMOS sensör tipleri fotoğrafın kalitesini ve çözünürlüğünü belirleyen asli unsurlardır. CCD ve CMOS sensörler elektronik devrelerdir. Kısaca elektronik film diyebiliriz. Bu cihazların üzerinde en az cihazın çözünürlüğü kadar sensör yani devre bulunur. Bu devreler o noktaya düşen ışığı piksel cinsinden dijital ortama aktarırlar. Buna bir örnek verecek olursak 10MP bir dijital fotoğraf makinesinde yaklaşık 10 milyon adet mini sensör bulunur.

Makalede Neler Var?

CCD nedir

Şarj Eşleştirmeli Cihaz (Charge Coupled Device – CCD), resmin elektronik sinyallere dönüşmesini sağlayan bir yarı iletken yongadır. Piksel sayısı ne kadar fazlaysa, CCD yonga tarafından o kadar çok resim ayrıntısı görülebilir. Sony Handycam’lerde, sensörlerin normal yongalara göre daha düşük aydınlatma koşullarında çalışmasını sağlayan kedi-gözü tipi CCD’ler kullanılmaktadır.

CMOS Nedir

Işığı yakalayarak elektrik sinyaline dönüştüren bir yarı iletken çip. Tamamlayıcı Metal Oksit Yarıiletken anlamına gelen CMOS sensörleri, daha az görüntü lekesi, daha geniş dinamik aralık ve daha düşük güç tüketimi sunar. Exmor teknolojisi çip üzerinde analog/dijital (A/D) sinyal dönüştürme ve kurursuz, temiz görüntüler iki aşamaları gürültü azaltma gerçekleştirir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Seckin taş:İki feisburk hesabım var öncekine nasıl dönüş yapa...
  • inci alp:çok teşekkürler, o kadar kolay hallettim ki ben bi...
  • sabri bulut:harddiski çıkar sonra açma düymesine bas ps2 nin s...
  • admin:Hata nedir? Biraz bilgi verir misiniz?...
  • fatih incegöz:Windows 10 çalışmıyor lütfen yardım edermisiniz...
  • seyhmus:banada yardımcı olabilirmisin...
  • seyhmus:bnde aynı dertten muzdaribim yardımcı olabilirmisi...
  • Özcan uyar:Face hesabımi başka telofana geçeceğim için kapatt...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir