Hangi Objektifi Tercih Etmeli

Hangi Objektifi Tercih Etmeli

Hangisini satın almalı sorularının cevabı genellikle ihtiyaç belirlemekle başlar ilk iş kullanım alanlarınızı belirlemek olmalıdır. Kullanım alanınızın çeşidi arttığı zaman kullanmanız gereken objektif sayısının artması anlamına gelyor. İyi bir tercihle hem kullanabileceğiniz iyi bir objektif sahibi olabilirsiniz. Fotoğrafçılar için en büyük sorunlardan biri objektif değiştirmektir. Örneğin sürekli manzara fotoğrafı çekerken biri iseniz ne kadar çok alanı fotoğrafın içine yansıtabilirseniz, o kadar iyi bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

objektifin film ya da sensör yüzeyine aktardığı görüntünün sınırlarının görüntü merkezinde yaptığı açı görüş açısıdır. bu değer odak mesafesi ile ters orantılıdır. yani odak mesafesi arttıkça görüş açısı azalır.

odak mesafesi 50mm olan standart objektif için görüş açısı yaklaşık 46 derecedir. bu değer 100mm için 24, 200mm için 12, 35mm için 54, 20mm içinse 84 derece olur. Dar alanlarda ve geri çekilip geniş kadraj almanın zor olduğu mekanlarda daha büyük görüş açısına gereksinim duyarız. tam tersi hususa uzak olduğumuz mekanlarda ise daha ufak görüş açılarına ihtiyacımız olur. bu sebeple spor karşılaşmalarında fotoğrafçılar uzun odaklı objektif kullanırken, kapalı mekan röportajlarında daha çok geniş açılı tercih edilir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Sizin öneriniz nedir? Yani kullanıcı bataryayı kul...
  • Cengiz:Lityum iyon pilleri, boş bir şekilde saklarsanız, ...
  • admin:https://www.blogger.com/forgot.g linkine tıklayın....
  • Eda:3 yıl önce bi blog açmışım ve bir şeyler karalamış...
  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir