ISO Işık Hassasiyeti Nedir

ISO Işık Hassasiyeti Nedir

ISO nedir, ne işe yarar? ISO fotoğrafı nasıl etkiler, ISO hassasiyeti nasıl ayarlanır? ISO, daha önceleri ASA olarak anılırdı ve bu kavram dijital fotoğrafçılıkta kendisini ISO kelimesine bıraktı. İngilizce International Standards of Organisations kelimelerinin baş harlarinden meydana gelen bu kelimenin Türkçe karşılığı ise Uluslararası Standartlık Örgütü anlamına gelmektedir. Analog fotoğraf makinelerindeki ASA’nın açılımı ise American Standarts Association yani Amerikan Standartlar Enstitüsü anlamına gelir. ISO kısaca bir kameranın ışığa karşı olan hassasiyet hızını ifade eder. Görüntü sensörünün ışığa olan hassasiyetini arttırır ya da azaltır.

ISO Değerleri Nelerdir Fotoğraflara Etkisi Nedir

Genelde, Auto, 50, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 3200, 6400, 12800, 51200, 102400 gibi standartlarla ifade edilen ne kadar yükselirse makinenin çok daha karanlık ortamda net fotoğraflar çekebilmesine imkan verir. Örneği yüksek ISO değerinde aydınlık bir fotoğraf çektiğinizde resim çok parlak çıkabilir.

Yüksek ISO ihtiyacı daha çok yüksek estantene ihtiyacı olduğu zamanlarda kullanılır. Örneğin yetersiz ışık olduğunda flaşsız bir şekilde fotoğraf çekmek için makinamızın ISO ışık hassasiyetini yükselterek objektifi olabildiğince ortamdaki ışıktan yararlandırmalısınız. Böylece yakalamak istediğiniz kere tam net olarak çıkacaktır. Özellikle gece modu haricinde haraketli bir görüntü yakalamak istediğinizde bu özelliği kullanabilirsiniz.

Eğer fotoğraf makinenizin ISO ayarlarını yapmayı bilmiyorsanız daha önce yayınladığımız ISO Ayarı Nasıl Yapılır konumuzu inceleyiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...