Metering Nedir, Ne İşe Yarar

Metering Nedir, Ne İşe Yarar

Metering nedir, metering ne demek, metering mode ne anlama geliyor? Dijital fotoğraf makinelerinde karşımıza çıkan bu özellik kullanıcılar tarafında diğer özellikler ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Kısaca Metering, fotoğraf çekerken pozlama esnasında netlik, ışık ve diğer değerlerin ayarlanması işlemidir. Bulunduğunuz ortamın ışık koşullarında bir fotoğraf makinesinin pozlama hesaplaması, ölçmesi, yani diğer bir tabirle metrajlamasıdır. DSLR profesyonel dijital fotoğraf makinesi kullanmanın en büyük avantajlarından bir tanesi ise metering sistemlerinden birini seçebiliyor olmanızdır. Genel olarak Matrix Metering, Spot metering ve Centre-weighted şeklinde ifade edilen Metering çeşitleri merkez ağırlıklı, tek noktaya ya da çok noktaya göre pozlama şeklinde ifade edilir. Şimdi bu makalemizde ayrıntılı olarak bu konuları inceleyeceğiz.

Metering Çeşitleri Nelerdir

Evaluative Metering: O anda kullanılmakta olan fokus noktasından ağırlık alarak ortamdaki genel ışığa göre pozlama yapmanıza imkan verir. Sistem fotoğrafınızı karelere böler ve genel bir ışık ortalaması alır. Günlük fotoğraflar için en uygun olan ölçme sistemi Evaluative Metering’dir.

Centre – Weighted Metering: Bu ölçüm sistemi adından da anlaşıldığı gibi merkez ağırlıklı olmakla beraber daha geniş bir alandan yapılır. Genellikle portre çekimlerinde kullanılır. Yüz hatları için tercih edilir.

Spot Metering: Bu ölçme sisteminde ışık fotoğraf karesinin ortasından çok küçük bir bölgeden okunur. Spot metering, Centre – weighted metering’e benzer bir şekilde çalışır. Ancak farklı olarak spot metering çok daha küçük bir alandan genellikle fotoğraf karesinin merkezinden 1 derecelik bir daireden ölçüm yapar. Bu size özellikle yüz çekimi gibi esas objenin çevresiyle kontrast oluşturacağı çekimlerde büyük avantaj getirir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • obedeay:instagramda fotoğraf lar üzerine nasıl link ekleni...
  • Volkan aras:Whatsapp üzerinden yazbilirmisiniz azerbaycandayım...
  • Davut Selek:Lütfen kapatılan Facebook hesabımın tekrar açılmas...
  • Davut Selek:Herkese kapalı olan gereksiz adlı bir sayfamda yas...
  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir