Objektif Nedir Çeşitleri Nelerdir

Objektif Nedir Çeşitleri Nelerdir

Fotoğraf makinelerinde ne işe yarar, lens ne işe yarar, Lens kelime anlamı aslında Objektiftir. Fotoğraf makinelerinin ve kameraların bir nevi gözü dür diyebiliriz. Fotoğraf makinelerinde kaliteyi belirlemede çok önemli bir unsur olduğundan çok cüzi miktarlarda objektifler bulunabilirken 50 bin dolara kadar çok yüksek meblağlara kadar objektifler bulmak mümkün. Fotoğraflarınızın kalitesinde oldukça büyük bir öneme sahip olan objektifler kameralardaki en önemli unsurlardan bir tanesidir. Kompakt dijital fotoğraf makinelerinde, kameralarda değiştirilemeyen sabit veya zoom objektif modelleri kullanılırken profesyonel cihazlarda değişebilen harici objektifler tercih edilir. Objektifler Geniş Açı, Normal, Tele ve Balık Gözü olmak üzere dört farklı kategoride satışa sunulmaktadır.

Standart (normal)

35mm format için standart objektif 50 ya da 55mm’dir. Fotoğraf makinelerinde bu değerler baz alınarak kullanıcılara bilgi verilir. Standart objektifler genel amaçlı fotoğrafçılık için idealdir. Standart objektifler oldukça hızlıdır ve diyafram açıklıkları oldukça geniştir.

Geniş açılı objektifler adında anlaşıldığı gibi görüş açısı normal objektiflere göre gittikçe genişleyen, alan derinliğini artıran özelliğe sahiptir. Bu objektifin kullanım alanı dar alanlardaki en geniş görüntüyü yakalamaktır. Örneğin küçük bir odanın fotoğrafını çekerken kullanılabilir. 17 – 28 mm. arasında kalan objektifler geniş açılı objektifler olarak değerlendirilir.

Dar Açılı (Tele) Objektif Nedir

Tele objektifler ise geniş açılı objektiflere nazaran görüş açısı normal objektiflerden çok daha dar olan objektiflerdir. Bu tür objektifler 75mm ile 1200mm arasındadır. Bu objektifin kullanım alanı ise doğa fotoğrafları çekmektir. Yüksek bir konumdan muhteşem manzara fotoğrafları çekebileceğiniz gibi haraket halindeki bir canlıyı örneğin bi kuşu çok net bir şekilde yakalayabilmenizi sağlar.

Balıkgözü Objektif Nedir

Balık Gözü Objektifler en geniş görüş açısı imkanı veren objektifleridir. Bu tür objektifler kullanılarak elde edilen görüntülerde dikey ve yatay çizgiler önemli ölçüde bozulur, bu objektifle dairesele yakın görüntüler elde edebilirsiniz. Özellikle sanal gezinti yapmakta kullanılan bu objektifler yaratıcı görüntüler elde etmenizde oldukça fayda sağlar. 6 – 16 mm arasındaki objektiflerdir ancak balık gözü lensler tasarım olarak da diğerlerinden farklılık gösterir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar