Optik Zoom Nedir Dijital Zoom İle Arasındaki Farklar

Optik Zoom Nedir Dijital Zoom İle Arasındaki Farklar

Dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda sıklıkla karşılaştığımız bu özellik oldukça önemli bir özelliktir. Dijital fotoğraf makinelerinde zoom ikiye ayrılmaktadır ve dijital zoom olarak adlandırılır. Bu özellik cihazların teknik özellikleri arasında yer alır ve ile dijital zomun birbiri ile çarpılması sonucu çıkan rakamı yazarlar. Aslında önemli olan burada özelliğidir ve bu makalemizde de özelliği nedir ve ne işe yarar derinlemesine inceleyeceğiz.

 

Dijital zoom bir yazılım yardımı ile fotoğrafı yakınlaştırma olayıdır ve dijital yakınlaştırma yaptığınızda fotoğrafın kalitesi bozulur. Oysa optik zomda böyle bir şey olmaz çünkü yakınlaştırma yazılım ile değil mekaniksel yani mercekler ile yapılır. Burada dijital fotoğraf makinesinin objektifi çok önemlidir. Optik zoom ne kadar büyükse merceğinizde aynı oranda büyük ve kaliteli anlamına gelmektedir.

 

Dijital fotoğraf makinesi veya kamera satın alacağınız zaman cihazın teknik detaylarında bu özellik geçmektedir. Satın alma işlemi yaparken optik zoom özelliğinin yükseklik oranına bakmalısınız. Özellikle iki cihazı bir biri ile kıyaslarken zoom özelliklerinden optik zomlarını kıyaslamalısınız.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir