5G Nedir Avantajları Nelerdir

5G Nedir Avantajları Nelerdir

5G hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Bizlere ne gibi avantajlar sağlayacaktır. 5G teknolojisinin standartları henüz belli değil, bunun sebebi de henüz 5G’ye geçmiş olan bir ülke yok, 3G ve 4G teknolojisinde Cep Telefonu, Tablet PC ve bazı modemler intenrete erişebiliyor. 3G ile 4G arasında hız farkı bulunuyordu fakat hayatımızda tam bir dönüşüm yapmıyor. 5G ile bambaşka bir dünyaya geçiş yapıyoruz. Bu teknolojide nesnelerin internetinde makineler birbirleriyle konuşacak buna örnek verecek olursak Akıllı ağlar, Akıllı evler, e-sağlık, Akıllı otomobil, Eğlence ve Sürücüsüz araçlar bu teknoloji sayesinde hayata geçebilecek…

5G’nin Hızı Nasıl Olacak

5G teknolojisi için çalışmalar yapan Samsung firması yaptığı denemelerinde 7,5Gb/sn hızlarına kadar ulaştı. 4K çözünürlüklü videolar bile daha yayılmadı. Fakat bu teknolojide hedef 8K filmleri izlemeye imkan verecek bant genişliğini rahatça karşılayabilecek.
2G-3G-4G-5G-Tablo-karsilastirma

Nesnelerin İnternetten Haberleşmesi

Bu teknoloji sayesinde zamanının en akıllı interneti olacağından, ona bağlanan cihazların da daha akıllı olması gerekiyor. Beyaz eşyalar, trafik kameraları, sürücüsüz otomobiller, akıllı yollar ve ağaçlara bağlı sensörler, ağ üzerinden sürekli olarak veri alışverişinde bulunacaklar. Makinelerin inansızlaştırılması hızla artış gösterecek bu veri iletişimini için lazım olan bant genişliği sağlanacak.

5G’nin Bant Genişliği Ne Olacak

Şehirlerdeki tüm makineler adeta internet erişimi sağlayabilecek böylece devasa bir ağ oluşacak, İnternete bağlanan bu yeni cihazlar, 5G’nin üzerindeki en önemli sorumluluklardan biri olacak. Tahminlere göre bugünkü ihtiyacın 1000 katı ihtiyaç duyulacak, Sürücüsüz otomobiller, kaza algılama, gerçek zamanlı navigasyon, uzaktan trafik yönetimi ve otomatik fren sistemlerinin ihtiyaç duyduğu ağ 5G sayesinde mümkün hale gelecektir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar