AdSense Panelinde Bulunan Terimler

AdSense Panelinde Bulunan Terimler

Google AdSense kaliteye önem veren belli kurallar çerçevesinde hareket eden web sitesinin büyüklüğü ne olursa olsun web sitesi yayıncılarının Google reklamları görüntüleyerek para kazanmalarını sağlayan bir sistemdir. Google Adsense web sitenizden elde ettiğiniz gelirin içerik için Adsense’de %68’ini yayıncıya %32 gelir payını ise kendisi almaktadır. Arama için Adsense de ise gelirin %51’ni yayıncıya verirken %49’unu ise kendisi almaktadır. Bu tür sistemlerin en kaliteli olanıdır ve aynı zamanda doğru yerleşim uygun web site bir araya getirilebilirse oldukça iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Çünkü ülkemizde en çok kullanılan reklam şirketidir.

AdSense Panelindeki Terimler

Sayfa Gösterimleri: Adından da anlaşıldığı gibi reklamınızın görüntülenme sayısını gösterir. Burada yayıncılar genelde şöyle bir yanlışa düşmektedir. Web sitelerine koydukları 3 reklamın toplam gösterimleri rakamsal olarak onları aldatmaktadır.

Tıklamalar: Yayındaki reklamlarınıza tıklanma sayısını gösterir.

Sayfa TO (CTR): Tıklanma oranı yani 100 kişiden şu kadar kadarı tıklamış anlamına gelir. Örneği sayfa TO 3% ise bu şu anlama geliyor 100 kişiden 3 kişi reklamınıza tıklamıştır. Yayıncıların burada şöyle bir endişeleri bulunmaktadır. Sayfa TO çok yüksek olursa Adsense’den reklamlarımı durdurur mu? Eğer yerleşimiz de bir sorun yok ve içerikleriniz özgün ise korkacak bir şey de yok anlamına geliyor.

Sayfa eBGBM: Tahmini kazancınızın sayfa gösterim sayısına bölünerek 1000’le çarpılmış halidir. Burada tahmini kazanç denmesinin nedeni gün sonunda kazancınız bir miktar kesintiye uğrar bunun nedeni bazı tıklamalar onaylanmadığı içindir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.