Bu Site İçin Tanımlı En Fazla Dosya Boyutunu Geçiyor

Bu Site İçin Tanımlı En Fazla Dosya Boyutunu Geçiyor

Tanımlı dosya boyutu sorunu problemi nasıl düzeltilir? WordPress, Joomla, Drupal, vBulletin gibi hazır CMS tabanlı web sitelerde siteye dosya yüklemek istediğinizde dosya boyutunun büyük olduğuna dair bir uyarı alırsınız. Çünkü birçok web site default olarak 2MB ile sınırlandırılmıştır. Bu sorun aslında kullandığınız web sitenin dosyalarından değil sunucu ayarınızdandır. Sunucunuzu ayarlayabilmek için php.ini dosyanızın içerisinde yer alan post_max_size ve upload_max_filesize satırlarında belirtilen boyutları istediğiniz gibi artırabilirsiniz.

php.ini Dosyası Nerede

php.ini (PHP Konfigürasyon dosyası) dosyasında değişiklikler yapacaksınız ancak nerede olduğunu bilmiyorsunuz? php.ini dosyası her işletim sisteminde farklı yerde olabildiği gibi aynı işletimsistemlerinde bile farklı klasörlerde olabiliyor. Fakat hangi sistemi kullanırsanız kullanın hepsinde aynı şekilde bulabiliyorsunuz. Nerede olduğunu görmek için bir tane PHP dosyası oluşturun ve içerisine şu kodları yazın:

<?php
    phpinfo();
?>

PHP Ayarları (php.ini)

post_max_size = 2M
upload_max_filesize = 2M

Dosyası içerisinde yer alan bu iki satırda değişiklik yapacağız. Burada 2M olan kısmı örnek olarak 50M yapabiliriz. Burada ihtiyaca yönelik bir rakam girebilirsiniz.

post_max_size = 50M
upload_max_filesize = 50M

php.ini dosyası ile sunucunuzda bazı ayarları istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Örneğin ihtiyacınız olan ve sunucu genelinde güvenlik nedeni ile kapalı olan özellikleri açabilir yada kapatabilirsiniz. Bu işlemler hostunuzda bazı açıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekiyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar