Chrome RAM ve CPU Kullanım Miktarı Nasıl Azaltılır

Chrome RAM ve CPU Kullanım Miktarı Nasıl Azaltılır

internet tarayıcısı hızlı çalıştığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. bu hızlandırmayı yaparken bilgisayarınızın performans açısından önemli donanımlarından belleğinizi ve işlemcinizi tüketmektedir. Bu durumda haliyle bilgisayarınızın hızının olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bunun için ’nin Tab Freeze özelliğini aktif edeceğiz. Bu özelliği aktif edebilmek için menü değil Chrome’nin arka planına göz atacağız.

Chrome Tab Freeze Nedir

Google Chrome’nin yeni sürümlerinde olan bu özellik sayesinde Chrome artık bilgisayarınız için bir yük olmayacak, bu özellik otomatik olarak çalışmıyor bu nedenle sizin aktif etmeniz gerekiyor. Bu özellik sayesinde ve RAM kullanımını kısmen de olsa kısıtlayabiliyorsunuz. Bu özellik 5 dakika kullanmadığınız açık olan sekmeleri donduruyor. Böylece RAM ve CPU kullanımını azaltıyor. Böylece bilgisayarınız yavaşlamadan daha hızlı çalışıyor hatta İnternet kullanımınızda artıyor.

Chrome Tab Freeze Nasıl Atif Edilir

İlk olarak Chrome’nin yeni sürümünü kullandığınıza emin olununuz. Daha sonra URL satırına chrome://flags yazarak enter tuşuna basın. Eklentiler kısmındaki arama bölümüne tab freeze yazın. Tab Freeze ayarını enabled olarak değiştirin.

Tab Freeze
Enables freezing eligible tabs when they have been backgrounded for 5 minutes. – Mac, Windows, Linux, Chrome OS
#proactive-tab-freeze

Karşınıza çıkan uyarı ekranına Relaunch seçeneğini seçerek tarayıcınızı yeninden başlatın. Böylece sekme dondurma özelliği aktif hale gelecektir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Zafer:Merhaba m-audio m-track 2x2ses kartım var. Herşeyi...
  • Murat:Allah razı olsun, çok işime yaradı.....
  • raif:şu an bilgisayar sorunsuz çalışıyor şayet başka si...
  • Ömer sağlam:Mrb bir tane gte 2330 sipariş vermek istiyorum...
  • filiz:Lütfen bana yardım edin...
  • filiz:Ben de bundan 2 yıl önce yanlışlık Facebook hesabı...