Content Marketing (İçerikle Pazarlama) Nedir

Content Marketing (İçerikle Pazarlama) Nedir

Çevrimiçi Pazarlamanın bir parçası olan İçerikle Pazarlama (Content Marketing) doğrudan satış yapmaya çalışmadan, ilgili markanın ürünü veya hizmeti ile ilgili iletişimde bulunma yöntemleri olarak tanımlanabilir. İlk olarak 2001 yılında Joe Pulizzi tarafından ortaya atılan bu kavram yaygınlaştı ve dünyaca kabul gördü. Online Marketing harcamalarının yüzde 90’a yakını doğrudan içerik üzerine yapılıyor. Bu nedenle büyük öneme sahiptir. İçerikle Pazarlama, markalara ait yazı, ses, resim, fotoğraf, video, grafik ile hazırlanmış içeriklerin hedef kitlelerin dikkatini çekerek müşterileriyle bağ kurmasını hedeflemektedir.

İçerikle Pazarlama için, Web Site, Blog, Forum, Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube gibi çok sayıda sosyal ağ platformu kullanılır. İnternetin yaygınlaştıktan sonraki ilk yıllarında Web sitelerin, blogların ve Forumların ziyaretçileri içeri çekme konusunda sınırlarına ulaştığı düşünülüyor. Ancak mobil cihaz kullanım oranı masaüstü bilgisayar kullanım oranını geçmiş durumda, haliyle içerik karşısında harcanan vakitte azaldı. Artık günümüzde sadece çok özel içerikler ilgi görüyor. Sadece ve sadece ziyaretçinin ilgi alanına, gerçekten faydalı bir bilgi sunabiliyorsanız veya sorunlarını çözebiliyorsanız onları içeri çekebiliyorsunuz. Ürettiğiniz içerik özgün, bilgi içeren ve ilgi çekici olmalıdır. Öyle ki tüketici bu içerikten etkilenerek markaya ve bunun yanı sıra markanın ürün ve hizmetlerine karşı da ilgi duymaya başlasın, İçeriğinizi satır aralarına döşemeli ve ziyaretçinizi yada müşterinizi harekete geçirmelisiniz. Sadece YouTube’da dakika başı 300 saat geçiriliyor. Facebook’ta her gün 8 milyar video görüntüleniyor. İnstagram’da günde 70 milyon fotoğraf paylaşılıyor. WhatsApp’ta da 350 milyon fotoğraf paylaşımı yapılıyor. Türkiye’de günde yaklaşık 8 milyon tweet atılıyor. Content marketing de bu yönde şeklini değiştiriyor. Uzun fakat faydalı içeriklere rağbet var. Kaliteli ve özenli içerik üretip sunmaya devam edin.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Markalar için doğru içeriği kullanarak müşterilere ulaşmak çok önemlidir. İçerik stratejisi bunun üzerine kurulur. Her tüketicinin kendisine göre bir beklentisi vardır. Hepsinin birbirinden farklı beklentileri mevcuttur. Her kesime hitap edemeyeceğinize göre o zaman doğru içeriğe doğru reklamı yaparak başarıya ulaşmayı hedeflemelisiniz.

İçerik pazarlaması yapmaya başlamadan önce hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Belirlediğiniz hedef kitleyi hangi alanlar üzerinden etkilemeyi planlıyorsunuz.

Arama motorlarından, bloglardan ve sosyal ağlardan içeriğinize mümkün olduğunca ziyaretçi çekmeye çalışın. İçerik paylaşımı doğal yöntemlerle yapılmak zorundadır, aksi taktirde yaptığınız iş size olumsuz olarak da yansıyabilir. Bu nedenle tercih edeceğiniz aktörler kaliteli ve bol miktarda ziyaret edilen mecralar olmalıdır. Aynı zamanda bu durum SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing) pazarlamayla da alakalıdır. Kısaca arama motorlarında görünür olmak için içerik anahtar kelimeleri optimize edilmelidir.

Kullandığınız iletişim dili, sade ve anlaşılır olmalıdır. Kimse reklam okumak istemez, her şeyden önce böyle düşünün. Bu nedenle hazırlayacağınız içerik ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek türden olmalıdır.

Kullanacağınız içerik tipi belirlenmelidir. Görsel, yazılı, işitsel içerik çeşitlerinden bir veya birden fazlasını belirlemeniz gerekmektedir.

İçeriğinizi üretecek kişi veya kişiler belirlenmelidir. Bu işi meslek haline getirmiş pek çok kişi bulunuyor. Yenilikçi fikirlere sahip ve farkınızı ortaya koyacak müşterilerinizle ve potansiyel müşteri adaylarınızla duygusal bağ kurabilen yazarlar pazarlama faaliyetinizin başarıya ulaşmasını etkileyecektir.

İçerik hazırlanmalı ve dijital ortamlarda yayınlanmalı, daha sonrada etkileşim raporlanmalıdır. Bu raporlar doğrultusunda yeni stratejiler belirlenmelidir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.