Favicon Nedir Favicon Nasıl Yapılır

Favicon Nedir Favicon Nasıl Yapılır

Web sitenizin adını yazdığınız adres çubuğundaki küçük ikona denir. Peki adres çubuğundaki ikon nasıl yapılır. terimi İngilizce Favorites Icon kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuş bir kelimedir. Favicon web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar adres satırında görünecektir. Buradaki ikon web sitenizin simgedir marka logosu gibi düşünebilirsiniz bu simge sizin küçük logonuzdur web siteniz büyüdükçe yani markalaştıkça kullanıcılar sitenizi ikonunuz ile tanıyabilir.

Faviconun SEO’ya etkisi

Favicon, siteler açısından bir kalite yönergesidir. Özellikle sitelerin, kullanıcıların aklında kalması için sitenin logosu kadar etkili bir özelliktir. Yeni web teknolojilerinde, ortaya çıkan Favicon özelliği, web teknolojilerinin SEO’ya etkisi açısından da kullanılması gerekmektedir. Daha çok seo daki önemi, Kullanıcılar açısından hatırda kalmayı sağlaması sebebiyle, SEO’da dolaylı etkisi vardır.

Faviconu Nasıl Kullanılır?

Favicon kullanmak istediğiniz sayfanın <head> </head> tagları arasına aşağıdaki kodu eklemelisiniz. Koddaki href kısmı favicon.ico resminizin yerini belirler. Mesela aşağıdaki html kodunda favicon.ico dosyası ana (kök) dizinde bulunmaktadır.

<link rel=”shortcut icon” href=”/favicon.ico” type=”image/x-icon” />

Favicon Kullanmanın Faydaları Nelerdir:

– Favicon kullanırsanız ziyaretçileriniz sitenizi sık kullanılanlara eklediğinde site adınızın hemen önünde favori ikonunuz yer alacaktır. Böylelikle sitenizin kolayca bulunabilmesini sağlayacaktır.

Arama motorları sitenizi indekslerken yada web tarayıcıları sitenizi ziyaretçilere gösteren favicon.ico dosyasına erişmeye çalışırlar, bu dosya yoksa sunucu hata dosyasına dosyanın bulunmadığını belirten bir satır ekler. Siteniz çok hit alan bir site ise bu zamanla log dosyalarınızın çok fazla büyümesine ve sunucunuzun yavaşlamasına yol açar.

Ziyaretçi sitenizin kısa yolunu masaüstüne oluşturursa, kısa yol simgesi favicon resmi ile siteniz ayıredici bir şekilde masaüstünde yer alacaktır.

Genellikle site tasarımı ile aynı stile sahip olan, 16×16 ve 32×32 piksel büyüklüğündeki faviconlar sitenin tasarımının, dolayısıyla renk ve genel stilinin ziyaretçinin zihninde kalmasına yardımcı olmakta, ziyaretçinin beyninde küçük de olsa yer edinmektedirler. Dolayısı ile sitenizi bu küçük favicon ile artık tanıyor olmaktalar.

– Favicon, sitenizin markalaşmasına katkı sağlar.

– Favicon, amatör veya profesyonel tüm web sitelerinde kullanılmalıdır.

– Favicon, küçük bir dosyadır ve genellikle pek önemsenmez fakat katkısı azımsanmayacak kadar büyüktür.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. nedim dedi ki:

  yok

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...
 • mustafa:işlemcinin hızı 3.1 ama 2.50 de sabit kalmış. csgo...
 • zz:ben bilgisiyardanım...
 • ali kaya:listedeki isimler etikette sonraki sayfalarda tekr...
 • Ebru:Merhaba bende ayni durumu yaşıyorum acabildinizmi ...
 • Bilmiyor:Alabildinizmi hesabınızı geri...
 • Salih:Ya abi ya sifremi giremiyorum böyle şey olmaz ama ...
 • m.ç.:İntel Atom N450 1.66 ghz işlemci 160 gb sata hdd ...
 • Ebrar:Aynen bende eba bile açılmıyor hata kodu geliyor y...