Google’ın Kullandığı Yazı Tipi

Google’ın Kullandığı Yazı Tipi

’ın kullandığı yazı tipi hangisi, Google arama motorunun kullandığı yazı tipini indir. Web sitelerin okunurluğunu artırmak için font işlemine Google ayrı bir önem vermektedir. Kendisine özgü tasarladığı ve uzun zamandır kullanıma sunmadığı Roboto adlı yazı fontu artık açık kaynak kodlu oldu ve kullanıcıların indirmesi için sundu. Eğer Web siteniz için yada özel bir sunum için kendinize font arıyorsanız Google’nin yazı fontunu kullanabilirsiniz. Google bu yazı tipini yalnızca arama motorunda değil, , gibi pek çok platformda da kullanmaktadır.

Google’ın Kullandığı Yazı Fontu

Chrome İnternet tarayıcısı ve Android işletim sistemli cihazlarda varsayılan yazı fontu olarak kullanılan Roboto açık kaynaklı oldu ve kullanıcıların indirebilmesi için sunuldu. Dünya devi tarafından tasarlanan bu yazı fontunu pek çok kullanıcı bekliyordu. Roboto, Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemi ile birlikte tanıtılmıştı. Sans Serif yazı tipi ailesinden olan Google roboto yazı tipi modern, cana yakın ve duygusal bir yazı tipi olarak görülüyor. Roboto Apache lisansı ile lisanslanmıştır.

Bu yazı tipi tamamen, Google’da bir arayüz tasarımcısı olan Christian Robertson tarafından geliştirilmiştir. Artık açık kaynaklı olduğu için üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Haber sitelerinin manşetlerinde, e-ticaret sitelerinin Kampanya duyurularında, reklam bannerlerinda kalın fontu çok yaygın olarak kullanılıyor. Katalog ve broşür fontlarında da kullanabilirsiniz.

Roboto Yazı Tipini İndir
https://github.com/google/roboto

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar