Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Alınacak Tedbirler

Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Alınacak Tedbirler

Bilgisayarı saldırılardan nasıl koruruz, Hacker saldırılarından korunmak için neler yapılır? İnternet kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Her geçen gün daha fazla bilgisayar internete bağlanıyor. Bilgisayarınıza yüklediğiniz korsan yazılımlar, internetteki çöp linkler, sosyal Ağ sitelerindeki açıklar ve daha pek çok nedenden dolayı verileriniz tehdit altındadır. Verilerinizi koruma altına alabilmek için bilgisayarınız güvenliğini üst seviyeye çıkartmalı size karşı kurulan tuzaklara karşı dikkatli olmalısınız.

Mutlaka Antivirüs programı kullanınız. Bunun yanı sıra ekstra güvenlik duvarı da kullanabilirsiniz. Çünkü birçok korsan Windows’un güvenlik duvarını geçmektedir.

Web sitesine girmeden önce sitenin güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun içinde kullandığınız antivirüs yazılımının İnternet Security olması gerekiyor. Bunun yanı sıra Google arama sonuçlarında sitenin zararlı ve saldırgan içerik barındırdığını size bildiriyor.

Mümkünse internete girerken bilgisayarınızın misafir hesabını kullanmaya çalışın çünkü misafir kullanıcı hesapları bazı giriş ve çıkış yetkileri kısıtlandığından virüslere ve diğer casus yazılımlara karşı etkili olmaktadır.

İşletim sisteminizi güncelleştirmeniz gerekiyor. Birçok kişi açılış ve kapanış süresini uzattığı için bu işlemi yapmak istemezler fakat güncellemeler güvenlik açıklarını da kapattığı için son derece önemlidir. Mümkün olduğunda manuel yada otomatik olarak işletim sisteminizi güncel tutmalısınız.

E-Posta hesabınıza gelen kimden geldiğini bilmediğiniz postaları açmamalısınız. Özellikle bu mesajlar içerisinde yer alan linklere kesinlikle tıklamamanız gerekiyor. Özellikle bankalardan ve daha büyük sitelerin isimlerine benzeyen sitelerden gelen mailler kullanıcıları aldatır. Bu nedenle E-Postanın doğru yerden geldiğine emin olmalısınız.

Son yıllarda artan sosyal ağ sitelerinden gelen mailler sahte olabilir. Bu ağlar yardımı ile size ve bilgisayarınıza daha kolay ulaşırlar. Tanımadığınız kişileri ağınıza eklememelisiniz.

İnternette resmi E-devlet ve bankacılık siteleri haricinde başka hiçbir sitede resmi olan gerçek bilgilerinizi girmemelisiniz.

Korsan yazılım kullanmayınız. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz programları güvenilir olduğuna emin olduğunuz sitelerden indirmelisiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
  • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...
  • Yaşsr özalp:Bir canon kullanıcısı olduğum için ekmolsrak alfıp...
  • ceren defne:ya ben oyuna girmrk istiyorum google dan ama diyo ...
  • Ali Kemal:Merhabalar Cevabiniz icin tesekkurler sadece ram 2...
  • Recep sevinç:İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yap...
  • Hüseyin Özel:Kisisel hesabımi facebook kapattı bilmeyerek yanl...
  • Berna:BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLI...