Hangi Bitcoin Cüzdanını Kullanmalı? En Güvenli Bitcoin Cüzdanı Hangisi?

Hangi Bitcoin Cüzdanını Kullanmalı? En Güvenli Bitcoin Cüzdanı Hangisi?

Bu makalemizde Bitcoin saklama metotlarını anlatacağız? Bitcoin’in yasal bir zemini olmadığı için arkasında herhangi bir devlet veya banka garantisi bulunmuyor. Satın aldığınız siteler dahi size hiçbir şekilde garanti vermiyor. Bitcoin’lerinizi saklamak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Online Cüzdanlar, Offline Cüzdanlar, Fiziksel Cüzdanlar (Hardware Wall) ve Kağıt Cüzdanlar.

Online Cüzdanlar: En kolay yöntem online cüzdanlardır. Bitcoin satın aldığınız yerdeki hesabınız aslında online bir cüzdandır. Bu en kolay fakat en güvensiz yöntemdir. Herhangi bir yasal koruma olmadığı için satın aldığınız sitenin başına bir şey gelirse elinizdeki bitcoinleri kaybedebilirsiniz. Örneğin site hacklendi ve sitede kayıtlı olan tüm Bitcoin’ler çalındı. O zaman sizin Bitcoin’lerinizde çalınmıştır. Site size geri ödeme yapmaz.

Offline Cüzdanlar: Bu cüzdanlar Online Cüzdanlara göre çok daha güvenli cüzdanlardır. Çevrimdışı cüzdan olarak da bilinir. Cep telefonunuza, bilgisayarınıza veya flaş belleğinize yükleyebileceğiniz bir yöntemdir. Bu yönteminde kendine göre dezavantajları bulunuyor. Bitcoin’lerinizi offline bir cüzdana aktardığınız zaman artık o Coinlerin güvenliğinden siz sorumlusunuz. Örneğin cep telefonunuza aktardığınız zaman telefonunuzun başına bir şey gelirse Bitcoin’lerinizide kaybetmiş olacaksınız. Bilgisayarınıza format attığınızda yada flaş belleğe gönderdiğinizde flaşınız arızalanırsa yine aynı şekilde Bitcoinlerinizi kaybetmiş olursunuz.

Fiziksel Cüzdanlar (Hardware Wall): Bu cüzdanlar bitcoin saklamak için özel olarak tasarlanmış donanımlardır. Bu donanımlar USB bağlantısı üzerinden Bitcoin’lerinizi cüzdanınıza aktarmanızı sağlıyor. Böylece USB’den çıkardıktan sonra online saldırılardan korunmuş oluyorsunuz. Cihaz şifreli olduğu için başkasının eline geçse de Bitcoin’leriniz güvende kalıyor. Bu yöntem en masraflı yöntemdir. Eğer düşük bütçeli bir yatırımcıysanız bu tür cihazlar size ek bir masraf oluşturacağından çok faydalı olmayacaktır.

Kağıt Cüzdanlar: Bu yöntem en güvenilir yöntemlerden birdir. Bu yolla Bitcoin’lerinizi kağıda aktararak istediğiniz gibi muhafaza edebilirsiniz. Hacklenme, bozulma gibi durumlardan korumuş olursunuz. Bitcoin’lerinizi kağıda aktardıktan sonra evinizde uygun biryerde saklayabilirsiniz. Secrt ve Public kodları iki ayrı yerde saklayarak paranızın çalınmasını da önleyebilirsiniz. Hatta Secrt ve Public key’lerinizi 2 şer adet basıp 4 farklı noktada gizleyerek olası bir durumda kendinizi garantiye almış olursunuz. Bu en masrafsız yöntemdir.