Hangi VPN’ler Engellendi

Hangi VPN’ler Engellendi

Engellenen adresleri, hangi uygulamaları engellendi, durdurulan servileri nelerdir? Geçtiğimiz günlerde ülkemizde yaşanan bazı hadiselerden dolayı sosyal medya ve internete sansür uygulandı. Zaten sansüre alışık olan kullanıcılarda anında kullanarak sansürü bir şekilde delmişti, ancak durum bu sefer diğerlerinde farklıydı. Çünkü hükumet bu sefer servislerine de sansür uyguladı. Operatörlere gönderilen bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6. maddesinin 1 fıkrasının ç bendi çerçevesinde servislerinin kapatılması istendi.

Sansür Uygulanan VPN Servisleri

Tor Project
VPN Master
Hotspot Shield VPN
Psiphon
Zenmate VPN
TunnelBear
Zero VPN
VyprVPN
Private Internet Access VPN
Espress VPN
IPVanish VPN

Ücretsiz VPN Hizmetlerindeki Tehlike

VPN servisleri engellendi şimdi ne olacak diye düşünüp ücretsiz sansürlenmemiş yeni bir VPN bulabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bazı durumlar söz konusu, Hiçbir şey ücretsiz değildir aslında, İnternette sunulan ve ücretsiz olan hizmetlerin birçoğunda aslında ödemeyi kişisel verilerinizi paylaştığınız için ödemiş olursunuz. Buna VPN servisleri de dahildir. Bütün internet bağlantınız bu hizmeti veren sunucular üzerinden yapıldığı için iletişimimizin tamamını izleme imkanı bulabilirler. Sunucu üzerinden geçen kullanıcı bilgileri, bankacılık bilgileri, E-Posta mesajları ve daha pek çok bilgi kayıt altına alınabilir. Bu nedenle VPN kullanırken kesinlikle banka bilgilerinizin girerek alışveriş yapmayınız.

VPN’siz Sansür Nasıl Delinir

Eskiden web sitelere bir engelleme yapıldığı zaman Tunnel, DNS Proxy adreslerini değiştirerek sansürü kolayca geçebiliyorduk, bu tüm topluma yayıldı ve hükumet bir sansür uyguladığı zaman herkes kolayca siteleri açabiliyordu. Daha sonra VPN hayatımıza girdi ancak VPN servislerini sansürlemek biraz daha zor bir işlem, çünkü servis sağlayıcıları sürekli yenilikler yaparak sansürü deliyorlar. Peki o an internet erişimini sağlamak için ne yapmak gerekiyor.

VPS ve Köprü bağlantılar yardımıyla kolayca internet erişimini sağlayabilirsiniz. Ücretsiz VPS hizmeti veren servisler var ancak süreleri çokta uzun değil, ücretsiz çözüm için köprü bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Eğer orijinal batarya taktıysanız yada kalitesinde...
  • Ysfali:Kardeşim 2010 da hazırlanmış bir Excel ve Word dos...
  • Hilal:Ben 3 ayda 3 kez batarya değiştirdim acaba telefon...
  • Mustafa:Merhaba; Ben bu kodu yazdım fakat, sitenin herh...
  • yzg55:Dosyayı açabiliyoruz ama Türkçe karakter desteği y...
  • Nihat Dilşen:batarya ışığı şarj tamam oluğu halde sönmüyor...
  • Celil:Salih6363@mail.com merhaba bu gmail adresi kime ai...
  • TurkaKaf:merhaba dediğiniz iki yöntemide denedim ama olmadı...
  • Sevgi:Çok teşekkür ederim...
  • merve:berke.398@gmail.com bu mail kime ait lütfen yardım...