İnternette Nasıl Şifre Seçmeli ve Kullanmalı

İnternette Nasıl Şifre Seçmeli ve Kullanmalı

İnternet ortamında bazı hesaplarınız dijital imza adı verilen şifreler ile korunmaktadır. Banka işlemlerinizden tutunda sosyalleşmenizi sağlayan web sitelere kadar hepsi bu yolla yapılmaktadır. Peki seçerken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz. kullanıcıları çok büyük çoğunluğu kırılabilir basit şifreler seçmekte özellikle sıralı 123456789 gibi şifreleri anında kıran botlar artık hemen hemen her formda bulabileceğiniz duruma geldi. şimdi sizlere seçerken dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağız…

Şifre seçerken harf, sayı ve mutlaka karakter kullanmalısınız. Bu şifrenin tahmin edilebilme oranını düşürdüğü gibi şifre kırıcı programlarında kırabileceği en zor şifrelerdir. Örneğin: A9r8D&m3?

Şifrede ki karakterlerin kombinasyonu farklı olmalıdır. Çünkü art arda kombinasyon değişmese tahmin edilebilir. Örneğin: TeknolojiTeknoloji olmamalıdır.

Şifrelerinizde adınız, soyadınız, cep numaranız, doğum tarihinin olmamasına özen göstermeniz lazımdır. Çünkü şifrenize ulaşmak isteyen kişiler önce size Sosyal Mühendislik olarak adlandırılan yollar ile bilgilerinizi alabilir. Bu bilgileri şifrelerinizde kullanarak tahmin edebilir.

Şifrelerinizi olabildiğince uzun tutmaya çalışın ve farklı karakterler girdiğinizde şifrenin kombinasyonu güçleşecektir.

Herhangi bir hesapta kullandığınız şifreyi başka hesabınızda da kullanmamaya özen göstermelisiniz.Çünkü aynı şifreyi kullandığınız bir hesap ele geçirilirse diğer hesabınızda ele geçirilmektedir.

Umuma açık alanlarda kullandığınız ya da ortak olarak kullandığınız bilgisayarlarda hesap girişlerinizde “beni sonra hatırla” seçeneğinin işaretli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Hesaptaki işiniz bittikten sonra direk sayfayı kapatmadan çıkış/logout bölümünü kullanarak çıkış işleminizi gerçekleştirdikten sonra tarayıcınızı kapatabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Zehra:Merhabalar benim telefonum format oldu YouTube kan...
  • Muhammed polat:Sizde varmı bu fotoğraf makineden almak istiyorum...
  • Muhammed polat:Nereden aldınız acaba bilgi verebilir misiniz yada...
  • Nurcan:Hesabimi sildim şimdi geri alamıyorum...
  • Mahmut KüRDÜ:Hesabımın tekrar açılmasını rica ediyorum lütfen ç...
  • efe:bazı filmleri otomatik almıyor. diyelim 300 filmin...