İnternetten Dosyaları Çabuk İndirme Programları

İnternetten Dosyaları Çabuk İndirme Programları

Dosyalarınızı çabucak indirmenizi ve download’larınızı organize etmenizi sağlayan en iyi indirme yöneticilerini sizler için derledik, dosya indirme (download) yöneticileri artık bir zamanlar olduğu kadar kullanılması zorunlu araçlar değiller. 56K çevirmeli bağlantıyla internete çıktığımız günlerde indirme yöneticileri sık sık kesilen bağlantıların ardından indirmelerimizi devam ettirmeye ve hatta hızlandırmaya olanak tanıyordu, ama günümüzün kesintisiz ve geniş bant bağlantıları büyük boyutlu dosyaları bile sorunsuz olarak indirebilmemizi sağlıyor. Bununla birlikte indirme yöneticilerinin hâlâ sağladığı bazı faydaları inkâr etmek mümkün değil: Örneğin indirme yöneticileri sayesinde karşı sunucunun sağlıklı olmadığı durumlarda indirme hızını 6 kata kadar artırabiliyor veya akışkan Flash videoları diskimize kaydedebiliyoruz. Bu araçlar genellikle tarayıcımızla doğrudan entegre oluyorlar ve bir download linkine tıkladığınız anda can buluyorlar. Bazı araçların, indirme linklerini üzerine sürükleyip bırakabileceğiniz bırakma butonları da mevcut.

FREE DOWNLOAD MANAGER

www.freedownloadmanager.org

Free Download Manager tam bir özellik deposu ve dosyaları parçalara bölüp her birini aynı anda indirme yeteneği sayesinde yüzde 600’e kadar hız artışı sağlayabiliyor. Hatta aynı dosyanın parçalarını yansı (mirror) sitelerden bile indirebiliyor. Yazılım, yarım kalan indirmeleri devam ettirme, yarım medya dosyalarını oynatabilme ve BitTorrent dosyalarını indirebilme (opsiyonel) yeteneğine sahip. Ayrıca YouTube gibi sitelerden Flash videoları indirip dönüştürmenize yardımcı oluyor ve uzaktan dosya indirebilmenize, hatta indirmelerinizi zamanlayabilmenize olanak tanıyor. Bu kadar fazla özelliğe rağmen yazılımın kullanımı oldukça kolay. FDM’yi kurmak istemiyorsanız taşınabilir (portable) modunda da çalıştırabilirsiniz. Yazılımın BitTorrent, video dönüştürme ve Türkçe desteği gibi bazı özellikleri kırpılmış olan bir Lite sürümü de mevcut.

ORBIT DOWNLOADER

www.orbitdownloader.com

Free Download Manager gibi Orbit Downloader da hedef dosyayı parçalara ayırıyor ve birden fazla indirme sitesinden dosyayı indirebiliyor; böylece indirme hızını maksimuma çıkarmak mümkün oluyor. Ancak programın odak noktası YouTube, RapidShare ve MegaUpload gibi sitelerden müzik ve video indirmek üzerine kurulmuş. Grab++ seçeneğini çalıştırdığınızda Orbit size sayfadan indirebileceğiniz medya dosyalarının bir listesini gösterecektir. Internet Explorer kullanıcıları tercihe bağlı Grab Pro özelliğini yükleyerek akışkan (streaming) medyaları daha da kolay indirebilirler. Yazılım, Free Download Manager’daki hız kısıtlama özelliğine sahip değil ama YouTube’dan video veya MySpace’ten müzik kaydetmek için oldukça kolaylık sağlıyor.

FRESH DOWNLOAD

http://www.freshdevices.com/freshdown.html

Fresh Download, indirmeleri Free Download Manager ve Orbit Downloader kadar hızlandıramıyor ve onların sahip olduğu gelişmiş özelliklere de sahip değil. Bununla birlikte, yazılım basitliği onu son derece kolaylıkla kullanılabilir bir seçenek yapıyor. İndirmeleri durdurup devam ettirebiliyor, zamanlayabiliyor ve kendi anti virüs yazılımınızı kullanarak indirilen dosyalarda virüs taraması yapabiliyorsunuz. Fresh Download bütünleşik bir zip dosyası genişleticiyle geliyor. Fresh Devices yazılımlarının diğerlerinde olduğu gibi 11 günlük deneme süresinin sonunda kaydolmanız gerekmesi biraz can sıkıcı, ama neyse ki kayıt işlemi ücretsiz. Ne yazık ki kayıt kodunun gelmesinin oldukça uzun sürdüğüne de şahit olduk.

DOWNTHEMALL

www.downthemall.net

Bu Firefox eklentisi, Mozilla’nın başarılı tarayıcısına bir dizi gelişmiş dosya indirme özellikleri ekliyor. İndirmeleri hızlandırmak bir yana, programın indirmeleri duraklatma, bir sayfadaki tüm linkleri veya resimleri indirme, ya da seçimi belli öğelerle kısıtlama özellikleri de var. Favori tarayıcınız Firefox’sa ve diğer güçlü araçların sunduğu gelişmiş özelliklere ihtiyaç duymuyorsanız DownTheMall sizin için ideal seçim olacaktır.

FLASHGET

www.flashget.com

Nispeten eski ve diğerlerine göre daha şöhretli indirme yazılımlarından FlashGet, içinde casus yazılım barındırdığı keşfedildiğinde ne yazık ki kötü bir şöhretin de sahibi oldu. Geliştiricinin sitesi hack’lendikten sonra bir hafta boyunca yazılımın trojan indirici olarak çalıştığı da FlashGet’in kötü şöhretini artırdı. Neyse ki FlashGet’in son sürümünün temiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yazılım bütünleşik BitTorrent ve eMule desteğine de sahip. FlashGet’in bu güvenle kullanabilirsiniz ama 2.0 sürümünde bazı özelliklerinin doğru şekilde çalışmadığını ve yazılımın çok stabil olmadığını belirtmeliyiz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.