Konumun Tespit Edilmesi Nasıl Önlenir

Konumun Tespit Edilmesi Nasıl Önlenir

Konumunuzu tespit eden uygulamaları önleme, Tarayıcıların konum ayarlarını düzenleme, coğrafi konumuzu merak eden web siteleri, bu bilgileri web tarayıcısı üzerinden elde edebiliyorlar. En çok kullanılan Mozilla Firefox, Google Chrome ve Internet Explorer gibi İnternet tarayıcılarının hepsinde coğrafi konum özelliği açık olarak geliyor. Ancak kapatma iznini de veriyorlar. Bunun için her tarayıcıda farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Kapatmak istediğinizde izlemeniz gereken yol şu şekilde:

Konumun Tespiti Nasıl Kapatılır

Mozilla Firefox: Adres satırına about:config yazıyorsunuz. Açılan alandaki arama satırına geo.enabled yazdığınızda, karşınıza ilgili ayar gelecektir. Üzerinde çift tıklamanız yeterlidir.

Google Chrome: AyarlarGelişmiş ayarları gösterİçerik ayarları yolunu izleyin. Şimdi Konum bölümüne gelin ve Hiçbir sitenin fiziksel konumumu izlemesine izin verme alanını işaretleyin

Internet Explorer: Internet SeçenekleriGizlilik yolunu izleyin. Burada Web sitelerinin fiziksel konumuzu istemelerine asla izin verme alanını işaretleyin ve değişikliği kaydedin. Bu kadar.

Kısaltılmış URL’ler: Twitter ile beraber yaygınlaşan URL kısaltma servisleri, aynı zamanda sistemlere bulaşan zararlı miktarını da büyük oranda artırdı. Kullanıcıların içinde ne olduğunu ancak tıklayarak öğrenebildiği kısaltılmış yapıdaki URL’ler, büyük tehlikeler içerebiliyor. Kısaltılmış URL’lerin içinde saklı olan asıl adresi görmek mümkün. Bunun için Google Chrome’a Tactical URL Expander eklentisini kurmanız yeterlidir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.