Microsoft Bing Arama Teknolojisinin Geliştirilmesi

Microsoft Bing Arama Teknolojisinin Geliştirilmesi

Arama motorları sürekli güncellenmektedir. En iyi arama sonuçlarını çıkartabilmek için denemeler devam ediyor. Sosyal bilimciler kullanıcıların bilgisayar başına geçip internet tarayıcılarını açtıklarında ne yaptıklarını analiz edebilmek için kullanıcıların bilgisayarlarına gönüllü olarak izleme programları yüklemesini bile istemektedir. Microsoft’un bir diğer projesi kullanıcılar tarafından daha çok bilinen hizmet ve uygulamalara yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Heyecan verici olarak nitelendirilen bu projede Bing arama motorunun geliştirilmesi hedefleniyor ve sektörün en büyük oyuncusu Google karşısında daha güçlü olma çabası sergileniyor. Bu hedefin yalnızca arama algoritmalarının ve teknolojilerinin geliştirilmesiyle gerçekleştirilemeyeceği söyleniyor.

Çalışmalarda sosyal bilimciler, sosyologlar, psikologlar, tasarımcılar da görev alıyor ve insanların internet tarayıcılarını çalıştırdıklarında ne yapmak; karşılarında ne görmek isteyebileceği üzerinde düşünüp bu beklentilere yönelik geliştirmelerin uygulanması sağlanıyor. Bu çalışmalarda örneğin kullanıcıların arama motorunun ana ekranında bulunan mavi renkli bağlantılarla neredeyse hiç İlgilenmediği tespit edilmiş.

Araştırmacılar arama motorunun optimizasyonu İçin tıpkı bir Internet kullanıcısı gibi düşünmek ve farklı yöntemlerle arama İşlevlerinin daha başarılı hale gelmesi için çalışmak zorunda. Kullanıcıların beklentileri ve arama motorunu kullanma şekilleri önemli bir referans teşkil ediyor.

Google, Bing ve diğer arama motorları kullanıcılarının önüne arama sonuçlarını en hızlı şekilde ulaştırmayı hedefliyor. En İyi olmak için yalnızca bunun yeterli olmadığı aşikar. Bu alanda başarılı olmanın ve kullanıcıları kendilerine çekmenin yolu kullanıcıların İlgi alanlarına ve beklentilerine yönelik analizleri doğru şekilde yapabilmek ve bu analizleri doğru algoritmalar ile kullanıcılara sunmaktan geçiyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.