Phishing Sazan Avlama Nedir

Phishing Sazan Avlama Nedir

Phishing dilimize sazan avı yöntemi olarak çevrilmektedir. Bir çeşit dolandırıcılık yöntemidir. Phishing yönteminin temel amacı internet kullanıcılarını aldatarak kullanıcının kredi kartı numarasını, ATM Kart numarasını, CVV2 bilgisini, şifre ve parolalarınızı, hesap numaralarınızı, internet bankacılığında kullandığınız kullanıcı adınız ve şifrelerinizi ele geçirirler. Kimlik hırsızlığında kullanılan Phishing yönteminde size sahte bir Link veya E-Posta gönderirler ve bu E-Postanın bankanızdan geldiğini düşünerek size gönderilen linke tıkladığınızda dolandırıcılık işlemi başlıyor.

Phishing, sazan avlamaya yönelik E-Postalar, ilgili bankaya mutlaka gönderiniz. Bankaların gerekli tedbirleri alması ve diğer müşterilerini bilinçlendirmesini sağlamayı unutmayınız.

Phishing Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur

E-postanıza gelen postanın doğru olduğuna emin olun. Tanımadığınız kişi ve kurumlardan gelen postaları dikkate almayınız.

Sosyal medyadan gelen mesajlara dikkat etmelisiniz. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan gelen sahte linklere itibar etmeyiniz.

İşlemlerinizi online yaparken web sayfanızın güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İnternet tarayıcınızın üst kısmında bulunan adres bölümünde bulunan adresin “https://” olup olmadığını kontrol edin.

Hesap güvenliği için ikinci bir E-Posta adresiniz var ise bu E-Posta hesabınızın şifresi mutlaka farklı bir şifreden oluşmalıdır.

İnternet adresi olarak sayısal rakamlar içeren adresler ile karşılaşırsanız kullanmadan önce mutlaka kontrol edin! Ziyaret ettiğiniz web sitelerinde; adresler çoğunlukla adres kısmı, ardından firmanın ve şirketin ismine ek olarak, com, org, net gibi uzantılar ile biter. Sahte sitelerde, çoğu zaman sayısal adresler kullanılmaktadır.

Bankanızın ekstrasında bilmediğiniz bir işlem var ise anında bankanız ile iletişime geçiniz.

Bilmediğini internet ağlarında kesinlikle işlem yapmamalısınız. Bilgisayarınızın güvenli kadar ağınızın güvenliği de önemli.

Güvenli bir antivirüs yazılımı edinin ve güncellemeyi unutmayınız. Ancak sisteminizde hangi antivirüs programı yüklü olursa olsun güvenliğinizi sizden iyi kimse sağlayamaz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.