Router Nedir? Ne İşe Yarar?

Router Nedir? Ne İşe Yarar?

Route kelimesinin anlamı yön da yönlendirici anlamına gelmektedir. Bir ağ aktif donanımı olarak da router yönlendirme işlemi yapar. Router en basit tarif ile en iyi yol seçimini yapar ve broadcast geçirmediği için ağ performansını olumsuz yönde bir etki yapmaz. Routerın görevini en iyi aşağıdaki şekilden inceleyebilirsiniz. Router şekilde de görüldüğü üzere bir ağ ortamındaki donanımların yönlendirilmesini sağlayan ara elemandır. Konu üzerinden devam edecek olursak subnet 1 deki 192.168.1.1 ile 192.168.1.254 arasında IP numaraları olan bilgisayarlar topluluğu ile subnet 2 deki 192.168.2.1 ile 192.168.2.254 arasındaki IP numaralarına sahip bilgisayarlar arasında Subnet 1’deki bir ağdan Sunet 2’deki bir ağa erişmek mümkün olmayacaktır. Yönlendiricilik tamda burada ,şe yarıyor. Subnet 1 ve Subnet 2 arasında veri iletişimini Router üzerinden yapılır.

router

Buna bir örnek verecek olursak router büyük bir şirket ağında kullanılıyorsa iki farklı lokasyonda bulunan şirket bilgisayarlarının birbirlerini görmesini sağlanabilir. Farklı şehirlerdeki şirket bilgisayarları router ile birbirleri ile görüşebilir. Örneğin farklı şehre ofis açtığınızda ofisteki bilgisayarlarla merkezdeki bilgisayarları Router aracılığı ile görüştürebilirsiniz.

Router, Hub ve Switch Arasındaki Fark Nedir

Router:

İki veya daha fazla network (ağ) arasındaki bağlantıyı sağlayan özel amaçlı cihazlardır. Router’lar gelen paketleri hangi adrese hangi yol üzerinden gideceğini ayarlarlar. İnternet dağıtımı için kullanılan routerlar 1`den fazla cihaz internet çıkışını kullanacaksa mantıklı bir çözüm üretir. Bazılarında 2-4 portluk switch entegre edilmiştir, bazılarında switch yoktur ama switch’e çıkış vardır.

Hub:

Ağ dağıtımı için kullanılır, akıllı paket yönetimine sahip değildir, yani paketleri istemci makina yerine ağdaki tüm makinalara dağıtır, güvenli değildir vs.

Switch:

Hub gibi ağ dağıtımına kullanılır, hub`a nazaran akıllı paket yönetimine/yönlendirmesine sahiptir, istemci makinenin istekte bulunduğu paket sadece o makinaya gelir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar