Sahte Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır

Sahte Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır

Sahte cep telefonlarını anlama yolları? Akıllı cep telefonlarının büyük çoğunluğu Android işletim sistemi kullandığı için bir çok telefonun iç özellikleri aynı, Android açık kaynak sistemli olduğu için piyasadaki telefonların benzerini yapıp içine de Android’i yükleyince neredeyse ayırt edilemez hale geldi. Kopya telefonlar bir zamanlar çok basit olduğu için hemen anlaşılıyordu. Şimdilerde ise daha kaliteli ve gösterişli modeller haline geldiler. Telefondan çok fazla anlamıyorsanız sahte modelleri ayırt etmek içinde bazı yollar var. Zaten orijinali ile bire bir aynı kalitede ürün yapamazlar. Çünkü bu telefonlar bir yerlerden kısıtlanmalı ki maliyeti düşük olsun. Piyasada pek çok telefon bulunuyor peki hangisinin orjinal hangisinin sahte olduğunu nasıl anlayacağız?

Telefonun Ağırlığı

Sahte telefonlar orijinallerine göre çok daha hafif oluyorlar. Bu telefonlar görünüm olarak kopya edilir fakat iç malzeme ve kasası ucuz plastikten yapıldığı için çok hafif olurlar.

Yazı fontları

Sahte ürünlerin yazı fontları genelde orijinalleri tutmaz ya da bozuktur. Tam tutmaz yamuk ya da kalitesi düşüktür. Ayrıca telefon üzerindeki fontla şarj aleti üzerindeki font birbirine benzemez, birebir aynı olmaz.

Ambalajlama

Sahte ürünlerin ambalajları özensizdir. Kenarları pürüzlü ve Press özensiz yapılmıştır.

Kullanım Klavuzu

Sahte ürünlerde kullanım kılavuzu bulunmayabilir. Bulunsa bile başka bir dilde yazılmıştır. Türkiyede satılan bir cihazın Türkçe kullanım kılavuzu olmak zorundadır. Cihazı özellikle başka bir ülkeden aldıysanız ve kullanım kılavuzu yabancı dildeyse bu sahte anlamına gelmez.

Adaptör

Şarj aletleri önemlidir. Özensiz bir plastiğe sahip şarj aleti kendine ele verir. Ayrıca üzerinde garip ve orijinalleri olmayan semboller olur. Sahte telefonlarda markanın adı, logosu veya cihazın isminde farklılık gösterir.

Tasarım

Telefonların sahtesinde tasarım farkları görülür. Örneğin şarj soketi ve kulaklık girişine dikkat edin.

Jelatin

Orijinal telefonlar ön ve arkasında jelatinle kaplı şekilde gelir. En azından ön yüz jelatinle kaplı olmalıdır.

Kutu

Tıpkı ürün üzerinde olduğu gibi kutu üzerinde fontlara ve simgeler dikkat edin. Üretim yeri ve yazılan yazıların dili dikkat çeker.