Sosyal Medyada Pazarlama Yaparken Dikkat Edilecekler

Sosyal Medyada Pazarlama Yaparken Dikkat Edilecekler

Sosyal medya pazarlaması nasıl yapılmalı? Sosyal medyada pazarlama nasıl olur? Bu yazıda sosyal medya pazarlamasından nasıl geri dönüş yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Sosyal medya pek çok insanın gününü belli bir saatini ayırdığı platformlar haline geldi. Bu nedenle ürün satışı yapmak isteyen ve ürününü pazarlamak isteyen kişiler bu platformları kullanıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde de birçok kişi ve şirketler sosyal medya üzerinden ürün ve hizmet pazarlaması yapıyor. Ancak hepsinin başarılı olduğu söylenemez. Peki başarılı olanlar bunu nasıl yapıyor. Biz nerelerde eksikler yapıyoruz. Bu işlemi nasıl verimli hale getirebiliriz?

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Olmalı

Son İstatistikleri Kontrol Et

Dünün faaliyetlerinin sonuçları ne? Paylaşım ve aktivitelerinizin son istatistik ve verilerini kontrol etmelisiniz. Dün ne olmuş, ne kadar paylaşım olmuş ve ne kadar görüntülenmiş gibi sorulara cevaplar arayın, artışların ve azalıların cevabını mutlaka bulun.

Yorumları Kontrol Edin

Sizinle konuşan insanları dinleyin ve etkileşim kurun. Paylaşımlarınızın nasıl ilgi gördüğünü insanların beğenip beğenmediğini bu şekilde anlamak mümkündür. Fazla etkileşime giren paylaşımlara yönelin ve diğerlerini azaltın böylece yönünüzü tayin edebilrisiniz.

Hakkınızda Konuşulanlara Bakın

Kimler sizin hakkınızda konuşuyor? Sizi etiketlemeden sizin hakkınızda yorum yapan var mı? Bir nevi viral reklamdır aslında. Sizin hakkınızda etiket yapmadan konuşulsa bile reklamınız yapılmış olur.

Günlük Hedef Belirleyin

Bugün ne yapmak istiyorsun? Ne kadar insana ulaşmak istiyorsunuz ve bunun için ne yapabilirsiniz? Bunları belirleyip bu doğrultuda çalışmalar yapın.

Zamanlanmış İçerikler

Yayınlanmaya hazır içeriklerinizi önceden belirlediyseniz o anki psikoloji ve ülkenin durumuna göre yeniden gözden geçirebilirsiniz. Örneğin ülkede kötü bir olay yaşandığı zaman eğlenceli bir içerik paylaşmak sizin için sıkıntılı olabilir. Bu nedenle içeriklerinizi zamanlamış bile olsanız takibini yapmaya devam etmelisiniz.

Pazarlama Planını Kontrol Et

İçeriklerinizi daha çok insana nasıl ulaştıracaksınız ve daha fazla görünmesini nasıl sağlarsınız? Eğer çalışmalarınız yeterince ilgi görmüyorsa reklam yaparak süreci hızlandırabilirsiniz.

Rakiplerinizi Kontrol Edin

Rekabet eden markalar ne kadar. Rakiplerinizi kontrol edin. Özellikle sizinle aynı işi yapanların planları çok önemli. Onlardan bir eksiğimiz varsa giderseniz çok önemlidir.

En Son Endüstri Trendlerini Takip Edin

Sosyal medyada ve sektörünüzde herhangi bir şey var mı? Hem işinize ilgili hem de paylaşım yaptığınız sosyal medyada ne gibi değişiklikler oldu ve siz bunun neresindesiniz. Her yeniliği kullanacaksınız diye bir şey yok fakat güncel kalmak iyidir.

Odaklanmanız gerekenler

Yöneticileri işiniz ve başarılarınız hakkında bilgilendirin. Bunun için belli aralıklarla ne yaptığınız ve ne kadar ilerlediğimizde ilgili raporlar tutun. Bu şekilde ileriki zamanlarda bir adım daha ileri gitmek için farklı yöntemler denemek isteyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar