Thunderbird ile E-Postalar Nasıl Yedeklenir

Thunderbird ile E-Postalar Nasıl Yedeklenir

E-posta istemcisi olarak Mozilla Thunderbird kullanıyorsanız e-postalarınızı ve adres defterinizi yedeklemeniz çok kolay. Bilgisayarınızı değiştirdiğinizde yada sürekli farklı bir bilgisayara oturmak zorunda kalıyorsanız ve maillerinizi yanınızda bir flaşla taşımak istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde;

Öncelikle Bilgisayarım simgesi altından sabit diskinize girin. Sizi karşılayacak olan klasörlerden “Documents and Settings” dizinine çift tıklayın. Bu dizin altında sizi bilgisayarınızdaki oturum sahibi kişilerin klasörleri karşılayacak.

Oturum sahibi kullanıcı dizinlerinden kendinize ait olanı seçin. Bu önemli, çünkü Thunderbird e-posta ve adres defteri bilgilerini diğer yazılımların aksine Program Files dizini altında değil de kullanıcı dizini altında saklıyor.

Dizin içerisinde yer alan klasörler arasında bizim aradığımız klasör bunların arasında yok, çünkü gizli. Bu sorunu aşmak için, Araçlar > Klasör Seçenekleri yolunu izleyip, Görünüm > Gizli dosyaları göster seçeneğini tıklıyoruz.

Artık klasörümüzün içerisinde birçok silik klasör ve simge belirmeye başlayacak. Bu klasörler içerisinden bizim ulaşmaya çalıştığımız dizin olan Application Data üzerine gelip çift tıklıyoruz. Burada bizi e-postalarımız bekliyor olacak.

Application Data altına girdiğimizde bizi birkaç yazılıma ait klasörler karşılayacak. Bu klasörler içerisinde Thunderbird aradığımız dizin. Thunderbird ile kullandığınız adres defteriniz, e-posta dizinleriniz ve e-postalarınız bu dizinde tutuluyor.

Bu dizini olduğu gibi kopyaladığınızda tüm verilerinizi yedeklemiş oluyorsunuz. Başka bir Thunderbird kurulumu yaptığınızda bu dizini aynı yere kopyalayarak işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Etiketler:
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...
  • Melıh:esc tusu ne işe yarar* ...
  • a.ece:merhaba benim bilgisayarım ı life zedaır işte öyle...
  • mehmet:instagramda fotoğraf lar üzerine nasıl link ekleni...
  • idris güler:emine sana gıcık giden birileri varssa şikayet etm...