timezonedb.so Hatası ve Çözümü

timezonedb.so Hatası ve Çözümü

hatası özellikle Cpanel kullanan webmasterların başına gelmektedir. Örneğin PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library ‘/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/timezonedb.so’ – /usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/timezonedb.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0 şeklinde bir hata alıyorsanız bu dosyayı sisteminize yüklemeniz gerekiyor. klasör istenilen yerde olmazsa size sürekli olarak hata vermeye devam edecektir.

Nasıl Çözülür

timezonedb.so hatasını gidermek için ilk olarak ilgili dosyayı serverımıza yükleyeceğiz. Bunun için SSH programını kullanmamız gerekiyor. SSH programı ile sunucunuza bağlandıktan sonra şu komutu yazıp enter tuşuna basın ve birkaç dakika bekleyin.

ecl install timezonedb

işlemler bittikten sonra timezonedb.so dosyası sunucuya yüklenmiş olacaktır. Ancak hata almaya devam edebilirsiniz çünkü sistem dosyanın sizden /usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/ dizini içerisinde olmasını istiyor. Oysa yazdığınız komutta ilgili dosya /usr/local/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/ dizini içerisine yüklenir. Yapmanız gereken ise dosyayı sadece kopyalamak ve serverı yeniden başlatmaktır.

Sunucunuzu yeniden başlatmak içinse yine SSH programına şu komutu yazıyorsunuz.

service httpd restart

yada

reboot

komutlarından birini yazarak işleminizi sonlandırabilirsiniz. Böylece timezonedb hatasından da kurtulmuş olacaksınız.

Eğer paylaşımlı bir sunucu kullanıyorsanız yani hosting sahibiyseniz. Bu alana müdahale edemezsiniz. bunun için Hosting sağlayıcınıza başvurmanız gerekiyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar