Ücretsiz FTP istemcisi FileZilla Nasıl Kullanılır

Ücretsiz FTP istemcisi FileZilla Nasıl Kullanılır

FileZilla ile FTP sunucularına bağlanın, kolayca dosya alışverişi yapın. Tamamen ücretsiz olarak indirilip kullanılabilen FileZilla’yı https://filezilla-project.org/ adresinden edinebilirsiniz. Yazılıma sahip olmak için herhangi bir kayıt işlemi de zorunlu tutulmuyor. FileZilla’nın kurulum dosyası diskte yaklaşık 6.5 MB yer kaplıyor ve sisteminize kurulması saniyeler içinde tamamlanabiliyor. FileZilla tüm Windows platformlarında (32 ve 64 bit) sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir.

Kurulum sırasında dikkat etmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı bulunmuyor. Çoğu FTP istemcisinde olduğu gibi FileZilla’da da bilgisayarınızda bulunan klasörler ekranın sol yarısında görüntülenirken, bağlanılan sunucuda bulunan klasörler sağ tarafta gösteriliyor. Üstteki yatay bölümdeyse yapılmakta olan işlemler görüntüleniyor.

Sol üst köşede bulunan Site Yöneticisi simgesine tıklayarak FileZilla ile bağlanacağımız sunucuların bilgilerini sakladığımız bölüme giriyoruz. Burada ilk adım olarak yeni bir site oluşturmalı ve sunucu adresini girmelisiniz.

Bağlanmayı amaçladığınız FTP sunucusu kullanıcı adı ve parola ile kimlik doğrulama gerektiriyorsa, doğrulama yöntemini seçmeli ve gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmelisiniz.

Site Yöneticisi bölümünde oluşturduğunuz bağlantıları artık her zaman tek tıklamayla başlatabileceksiniz. Aynı zamanda bu bölümde tanımlanmamış olan FTP sunucularına hızla bağlanmak için ekranın üst kısmında bulunan formları da kullanabilirsiniz.