Ücretsiz Online Web Sitesi Analiz Etme Araçları

Ücretsiz Online Web Sitesi Analiz Etme Araçları

Web site sahiplerinin sitelerini analiz edecekleri ücretsiz hizmetler bulunuyor. Bu araçları kullanarak siteniz içersin de bulunan gereksiz kodları bulabilir, yavaşlatan faktörleri tespit edebilirsiniz. Maalesef kodlama biraz nankördür. Bunun sebebi ise bu günün en iyi şekilde kodlanmış sitesi yarın için aynı şey olmayabiliyor. Çünkü kriterler sürekli değişmektedir. Bazı kriterler hiç değişmez mesela hız her zaman önemlidir. Ancak kodlama dili değiştikçe daha önce kullanmış olduğunuz kodlar yeni çıkanlara göre çok daha yavaş olacağından sürekli güncel olmanız gerekmektedir. Rekabet bu hususta sürekli olarak artmaktadır. Bu nedenle rakiplerinizi geçmek ve en azından sıralamanızı korumak için buna ihtiyacınız var.


Web Sitesinde Düzenli Olarak Neleri Kontrol Etmeliyiz

Web sitenizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını sürekli olarak takip etmek zorundasınız. Çalışma süresi yani kesinti olup olmadığı, hız (bu zaten olmazsa olmaz), ziyaretçi ve güvenlik açıklarını nasıl takip edeceksiniz. Adım adım inceleyelim.

Web sitedeki Kesintileri Nasıl Öğrenebilirim?

Web site kesintilerini takip etmek için ücretsiz bir site monitör scriptinden bahsedeceğiz. Google docs yani dokümanlar üzerinden çalışan bu uygulamayı kullanabilmenin tek şartı bir gmail’e sahip olmaktır. Eğer yoksa hemen bir gmail hesabı açın ve şu linke tıklayın:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/19OCQoakf–w1Ju5P3VjV8j6GEz8a9_piijRi1_zr2ro/copy

Karşınıza böyle bir ekran çıkacak ve Kopya oluştur butonuna tıklayınız.

 

Açılan yeni sayfada karşınıza bir Excel Sayfası çıkacaktır.

Website Monitor – Configure seçeneğine tıklayın.

Daha sonra site sizden yetkilendirme izni isteyecektir. Bunun için Devam butonuna tıklamanız yeterlidir. Siteye ulaşılamadığı zaman scriptin size email yollayabilmesi için yetki gerekiyor.

Start Monitoring butonuna tıklayıp, Scriptin ayarlarını yaparken dikkat edilmesi gerek birkaç husus bulunuyor. Gireceğiniz URL’nin başında mutlaka http:// olması gerekiyor.

Web Sitenin Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Google PageSpeed Insights ile Hız Kontrolü

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Web site hız kontörlü konusunda Google Arama motoru oldukça çaba sarf ediyor. Web site tasarımcılarına çalışmalarını düzeltebileceği araçlar gönderdiği gibi önemli tavsiyelerde de bulunuyor. Düzenli olarak hız kontrolü yapabileceğiniz ücretsiz bir araç olan Google PageSpeed Insights ile sitenizin hızını kontrol edin. Bu araç ile hız kontrolü yapmakta üstelik çok kolay, yukarıda sizinle paylaştığımız linke tıklayın ve site adresinizi yazıp Analiz Et butonuna tıklayın. Araç size sitenizin hem mobil sürümde hem de masaüstü sürümlerdeki hızını 100 üzerinden puanlayarak gösterecektir. Yavaşlatan faktörleri de size gösterecektir.

Web Siteye Gelen Ziyaretçilerin Detaylı İstatistikleri

Sitenize gelen ziyaretçilerin detaylı olarak analizini yapabilirsiniz. Hangi siteden yönlendirildiler. Ne kadarı hangi arama motorundan geliyor. Ziyaretçilerinizin yaş aralığı, geldikleri ülke ve coğrafya, kullandıkları tarayıcı, işletim sistemleri, ziyaretçilerin ne kadarı mobil ne kadarı masaüstü cihaz ile geliyor. Bunun gibi daha pek çok veriyi elde edebilirsiniz.
Google Analytics ile Ücretsiz Web Analizi ve Raporlama

https://analytics.google.com adresine girip hemen Bir Hesap Oluşturun butonuna tıklayın ve yönergeleri takip edin, Google Analytics size sitenizi ekledikten sonra sitenize eklemek üzere bir kod verecektir. Bu kodu her ziyaretçinin çalıştırabileceği şekilde üst yada alt bölüme ekleyiniz.

Web Sitede Zararlı Yazılım Var mı?

Scan My Server

Web site güvenliği önemli bunun için https://www.scanmyserver.com adresine gidiyorsunuz ve karşınıza çıkan ekranda URL bölümünü yazacağınız yer çıkıyor. Adresinizi yazdıktan sonra “Scan” butonuna tıklayınız. Daha sonra site sizden E-Mail adresinizi isteyecektir. “Next Step” düğmesine tıklayıp bir sonraki doğrulama ekranına geçin, domain ve mail adresiniz doğruysa “Last Step” butonuna tıklayıp bir sonraki ekranda “View Seal” düğmesine tıklayın. Size bir kod verilecektir. Bu kodu sitenize ekleyin ve “Confirm Now” butonuna tıklayın. Siteniz taranıp size mail gönderilecektir. Bu işlem sitenizin büyüklüğüne göre biraz vakit alacaktır.

Sucuri SiteCheck

Bir önceki yöntem size biraz karışık geldiyse https://sitecheck.sucuri.net adresine girip URL bölümüne sitenizi yazdıktan sonra Scan Website düğmesine tıklayın ve online olarak tarama yapın. Malware gibi kötü amaçlı yazılım, kara listeye alma durumu, web sitesi hataları ve güncel olmayan yazılımları tarar.