Varsayılan Arama Motoru Ayarı Nasıl Değiştirilir

Varsayılan Arama Motoru Ayarı Nasıl Değiştirilir

İnternet tarayıcılarını bilgisayarınıza yüklediğinizde varsayılan arama motorlarında otomatik olarak önceden belirlenir. Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcıları Google Chrome, İnternet Explorer, Mozilla Firefox tarayıcılarıdır. Google Chrome ve Mozilla Firefox Google arama motorunu kullanırken İnternet Explorer Microsoft yapımı olan Bing arama motorunu kullanmaktadır. Özellikle son zamanlarda artan Toolbar özelliği ile varsayılan arama motorları otomatik olarak değişmektedir. Programları yüklerken hızlı bir şekilde İleri butonuna bastığımızdan bu sırada küçük ayrıntıları da es geçmiş oluruz. Şimdi tarayıcılara göre varsayılan arama motorunu değiştireceğiz.

Google Chrome için Ayarları:

Öncelikle internet tarayıcımız Google Chrome’u açıyorsunuz ve sağ üstte bulunan İngiliz anahtarı ikonuna tıklıyorsunuz. Açılan menüden Ayarlar‘a tıklıyorsunuz. Açılan sayfada Arama bölümü altında Arama motorlarını yönet butonuna tıklıyorsunuz ve son olarak karşımıza gelen sayfada Google’ın üzerine gelerek Varsayılan yap butonuna tıklıyorsunuz ve açık olan pencereleri kapatıyorsunuz.

İnternet Explorer için Varsayılan Arama Motoru Ayarları:

Öncelikle internet tarayıcımız İnternet Explorer’ı açıyorsunuz ve sağ üstte bulunan çark sembolüne tıklıyorsunuz. Açılan menüden İnternet Seçenekleri’ne tıklıyorsunuz. Burada Arama kısmında Ayarlar butonuna tıklıyorsunuz. Yeni açılan pencerede Arama Sağlayıcıları kısmında istediğiniz arama motorunu seçiyorsunuz ve Varsayılan olarak Ayarla’ya tıkladığınızda varsayılan arama motorunuz değişmiş olacaktır. Eğer istediğiniz Arama motoru listede yok ise Daha fazla arama sağlayıcısı bul… linkine tıklayarak istediğiniz arama motorunu yükleyebilirsiniz.

Mozilla Firefox için Varsayılan Arama Motoru Ayarları:

Öncelikle internet tarayıcımız Mozilla Firefox tarayıcınızı açıyorsunuz ve sağ üstte bulunan arama motorunun ikonunun hemen yanında aşağıya doğru bakan küçük bir ok göreceksiniz. Ok işretine bastığınızda arama motorları görünecektir. Buradan değişiklik yapabilirsiniz. Ancak listede istediğiniz arama motoru yok ise en altta bulunan Arama Motorlarını Yönet… seçeneğine tıklıyorsunuz. Açılan pencereden Daha fazla arama motoru bul… linkine tıklıyorsunuz. Açılan listeden istediğiniz arama motorunu Mozilla Firefox’unuza ekliyorsunuz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....
  • ayşe kanaç:merhaba eşime sahte hesaptan gönderilen mesajların...
  • Hakan Fatih:Arkadaşlar ya bu işi bilmiyorsunuz yada biliyormuş...
  • admin:Cihazınızı yeniden başlatın. Basit görünebilir, an...
  • Kübra:Ağ bağlantısı başarısız diyor yardım edin lütfen...