Web Sitesi Neden Çöker

Web Sitesi Neden Çöker

Bir web sitesinin çökmesine neden olan bir çok sebep vardır. Bu yazımızda web siteleri neden ve nasıl çöker onu inceleyeceğiz. Web site çökmelerini anlatırken webmasterlara ve bu konuyu merak salmış olan kullanıcıların anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışacağız. Web siteleri çökmelerini iç ve dış sorunlar olarak ikiye ayırabiliriz. İç sorunlar arasında Hosting yani barındırma, domain yani alan adı, sitenizin kodlamasındaki hatalar, güncellemeler olarak sıralayabiliriz. Dış nedenler ise aşırı hit, engellemeler ve tabi ki saldırılar olarak sıralayabiliriz.

Hositng firmaları zaman zaman sistemlerinde güncellemeler yapmaktadır. Yaptıkları bu güncellemeler ve yeni paket yüklemeleri sırasında server kapanabilir veya sisteminiz zarar görebilir bu tip durumlarda sitenize ulaşılamaz.

Domaininizden kaynaklanan sorunlar arasında ise en çok yanlış yapılan ise yönlendirmeyi doğru yapmamaktan kaynaklanır. Domain yani isim hakkını satın aldıktan sonra hosting firmanızın verdiği NS bilgilerini doğru bir şekilde girmemekten veya yapılan değişikliklerde bilgileri eksik yapmaktan dolayı web sitesine ulaşılamaz.

Web sitenizin çökmesine neden olan bir diğer sorun ise sitenizin kodlamasında yapılan yanlışlardır. Yanlış yönlendirmeler, programlama hataları sitenizin acımamasına neden olur. Sitenizin veri tabanına erişememesine neden olacak hatalar sitenizin açılmamasına neden olur.

Eğer hazır script kullanıyorsanız WordPress, Joomla, drupal, vbulletin, SMF gibi hazır scriptler kullanıyorsanız bunların güncellemeleri sırasında oluşan hatalar nedeni ile web siteniz açılmaz.

Sitenizin aşırı hit alması satın aldığınız hosting paketinin bandwith dolması, sitenizin barındığı sunucunun bu trafiği kaldırabilecek düzeyde RAM, CPU yeterliliği bulunmaması nedeni ile siteniz kapanır. Bu sorunu aşmanın tek yolu daha yüksek özellikte bir sunucuya geçmektir.

Sitenizin daha önce engellenmiş bir DNS’te olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Web sitenizi eğer kara listeye alınmış bir DNS listesindeyse sitenizi hemen farklı bir sunucuya taşımalısınız.

Çalışır vaziyette olan web sitelerinin çökmesine en çok neden olan sorun ise web sitelerine yapılan saldırılardır. Sitenizin tema veya script dosyalarının açıklarından saldıran saldırganlar özellikle yanlış dosya izini olan dosyalardan istenmeyen bir kod yerleştirerek zararlı yazılım yayarlar. Sunucunuz iyi korunmuyorsa buradan bulaşacak virüslerde sitenize zarar verir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. ben dedi ki:

    yazi tipini buyutn lutfen. beyaz fonda okurken gozleri agritiyor

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.