Win32/Zimuse.A/B Virüsü Nedir – Nasıl Temizlenir

Win32/Zimuse.A/B Virüsü Nedir – Nasıl Temizlenir

Virüslerin ve trojenlerin bilgisayarınıza verdiği zararları saymakla bitiremeyiz ancak bunlardan en önemlisi emek, zaman ve maddi kayıplar olsa gerek Win32/Zimuse.A/B adlı virüs bilgisayarları tehdit etmekte ve bu virüsü bilgisayarınıza bulaştırmamalısınız çünkü telafisi mümkün olmayacak türden bir virüs sisteminize bulaşıp aktif olduktan sonra güvenli yazılımları bir işe yaramayacaktır.

”Win32/Zimuse.A” ve ”Win32/Zimuse.B” olmak üzere iki çeşidi bulunan bu solucan, tüm disklerin Master Boot Record üzerine kendi verisini yazıyor ve diskin üzerindeki veriye erişimi engelliyor. Bilgisayara bulaştıktan 7 veya 10 gün sonra aktive olan solucan, zeka (IQ) testi görünümünde ya da USB bellekler yoluyla yayılıyor.

Solucan yayılabilmek için iki yöntem kullanıyor. Kendi kendine açılabilir ZIP dosyası ya da IQ testi olarak legal internet sitelerinin içine gizleniyor ya da USB bellekler gibi çıkarılabilir medyalar aracılığı ile yayılıyor. Hızlı yayılımında USB aygıtların rolü büyük. Solucan diskin içerisindeki veriyi şifreleyerek erişimi engellemek gibi bir yaklaşım sergilemiyor, bunun yerine fiziksel diskin MBR;sini (Master Boot Record) bozarak dosyalara erişimi tamamen imkansız kılıyor.

Bu güne kadar solucanın iki versiyonu olan Win32/Zimuse.A ve Win32/Zimuse.B yayılım ve aktivasyon zamanlaması açısından farklı yollar izledi. A versiyonu USB ile dağılıp aktive olmak için 10 gün beklerken, B versiyonu bulaştıktan 7 gün sonra aktive oluyor. Dahası B varyantında zarar vermeye başlaması için geçen zaman da 40 günden 20 güne inmiş durumda.

Zimuse Virüsü Nasıl Silinir

Tabi ki sürekli güncellenen anti-virüs programları ile güncelleyebilirsiniz. Arama bölümünden güncel antivirüs programlarına ulaşabilirsiniz. Antivirüs programları paralı olduğundan bedava antivirüs programları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Casus bot temizleme yazımızada burada ulaşarak bilgisayarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.