WordPress Eklenti Kurma ve Aktifleştirme Nasıl Yapılır

WordPress Eklenti Kurma ve Aktifleştirme Nasıl Yapılır

Yeni başlayanlar için WordPress eklentisi nasıl kurulur ve aktif hale getirilir adım adım anlatacağız. WordPress tabanlı bir web site kurduktan sonra eklentiler ile web sitenize güvenlik önlemleri alabilir, SEO ve sosyal medya eklentileri ile arama motorlarındaki sırlamanızda üst sıralara çıkmaya yardımcı olabilir, spam yorumları engelleyebilir, galeri ve video oynatıcılar oluşturabilir, Pupup ve reklam alanları oluşturabilir, rezervasyon ve iletişim eklentileri ile sitenizi zenginleştirebilirsiniz. Bunlar gibi daha pek çok eklenti ile WordPress web sitenizi eklentiler ile daha iyi hale getirebilirsiniz. Şimdi geçeli eklenti nasıl yüklenir ve aktif edilir adım adım anlatmaya…

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur

WordPress’e eklenti kurabileceğiniz üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri online olarak wordpress.org sitesinden eklenti kurma, bilgisayarınızda bulunan bir eklentiyi yükleme ve FTP kullanarak ilgili dosyaları gönderme ve aktif etme şeklindedir.

WordPress Panelden Eklenti Arama ve Kuruma

Bu yöntem en kolay olanıdır. WordPress admin panelinize giriyorsunuz Eklentiler sekmesinden Yeni Ekle sekmesine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara bölümüne ilgili eklentinin adını veya bir anahtar kelime yazıyorsunuz. Çıkan sonuçlardan yüklemek istediğiniz eklentinin açıklama kısmında bulunan Hemen Yükle butonuna tıklayın.

Eklenti kurulmaya başlanacaktır. kurulum bittiğinde Etkinleştir butonu karşınıza çıkacaktır. Bu butona tıklayıp eklentiyi aktif hale getiriniz. kurulum tamamlanmış olacaktır.

WordPress Paneli Üzerinden Manuel Eklenti Kurma

Bazı eklentiler WordPress.org üzerinde bulunmaz. Özellikle ücretli eklentiler üretici kişi tarafından kendi sitesinde barındırılıyor olabilir. Bazı geliştiriciler yaptıkları eklentileri kendi sitelerinden yayınlamaktadırlar. Özellikle küçük ama etkili olan eklentiler genelde wordpress platformunda paylaşılmadığından manuel olarak yüklemeniz gerekiyor.

Eklentiler sekmesi altında yer alan Yeni Ekle sekmesine tıklıyorsunuz. Açılan sayfada üst bölümde yer alan Eklenti Yükle butonuna tıklayın, Eğer elinizde .zip formatında bir eklenti varsa, buradan yükleyerek kurabilirsiniz. Şeklinde bir uyarı gelecektir. Bu bölümden dosya seç butonuna tıklayıp zip dosyanızı seçiyorsunuz.

Eklenti sitenize yüklendikten sonra Eklentiyi Etkinleştir butonunu göreceksiniz. Butona tıkladığınız zaman eklenti aktif olarak çalışmaya başlayacaktır.

FTP Üzerinden Eklenti Kurma ve Aktif Etme

WordPress eklentilerini FTP erişimi sağlayarak da kurabilirsiniz. Çünkü admin panelinden kurulum yapmak kolaydır fakat kısıtlı hosting hesaplarında güvenlik gereği bu bölümü kullanamazsınız. Bu sorunu halletmenin tek yolu da ilgili eklenti klasörünü FTP programınızla barındırdığınız sunucuya yollamaktır. İlgili klasörü zip olarak gönderip daha sonra zip dosyasını açabilir veya direk klasörüde gönderebilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.

FTP bağlantınızı yaptıktan sonra ilgili eklentinin klasörünü wp-content / plugins / klasörü içerisine atmanız gerekiyor. Dosyaları yükledikten sonra, WordPress admin panelinie girip Eklentiler bağlantısına tıklayınız. Açılan listede yüklediğiniz eklentiyi göreceksiniz. Daha sonra Etkinleştir butonuna tıklayıp eklentiyi aktif hale getiriniz.