WordPress Siteye Favicon Nasıl Eklenir

WordPress Siteye Favicon Nasıl Eklenir

WordPress tabanlı bir web siteye Favicion yani sık kullanılan simge ekleyebilirsiniz. Favicion tarayıcınızın sekmesinde görünür. Ziyaretçileriniz siteyi sık kullananlara ekledikleri zaman bu kısayola varsa Favicion’da eklenir. Böylece o simge ile siteniz özdeşleşir. Bu ikon kullanıcılara artık sitenize daha hızlı ulaşmasını sağlar. Büyük markaları düşünün onların sık kullanılan simgeleri yani Favicion ikonlarını görür görmez tanırsınız. Bu simgeler sizin markalaşmanızda da katkıda bulunur. Hatta bazı arama motorları arama sonuçlarında Favicion simgenizi gösterir. Bu makalede WordPress tabanlı web sitenizde eklenti kullanmadan nasıl Favicon ikonu ekleyebileceğinizi anlatacağız.

Web Sitesine Neden Favicon Eklemeliyiz

Favicon ikonu web siteniz ziyaret edildiği zaman adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de bu ikon görünecektir. Faviconlar özellikle siteyi sık kullanılanlara eklediğinizde listede kolayca bulunmasını sağlar. Yani bir anlamda o sitenin simgesidir.

Arama motorları için Favicon bir kalite yönergesidir. Özellikle web sitelerin ziyaretçilerin aklında kalması için sitenin logosu kadar önemlidir. Yeni web teknolojilerinde, ortaya çıkan favicon özelliği, web teknolojilerinin SEO ya etkisi açısından da kullanılması gerekmektedir. Geri dönüşüm sağlaması neden ile dolaylı yoldan SEO’ya katkı sağlamış olur.

Favicon Nasıl Oluşturulur

Web sitenizin Favicon ikonu markanızı oluşturacağı için logonuzun bir parçasından veya yeni bir simge tasarlamalısınız. Bu tasarım kare olmalıdır. En ve boy oranları birbirine eşit olmalıdır. En fazla 256 X 256px boyutunda olmalıdır. Çünkü bu simge büyüdükçe sitenize yük oluşturacaktır. En küçük boyut olarak 24X24px boyutunda olmalıdır.

Bir resim editörü açıp simgenizi tasarlayın ve PNG formatında kaydedin, bu resmi ico olarak kaydetmek için yapmanız gereken çok basit. Örneğin favicion.png olarak kaydettiyseniz uzantı olan png kısmını silip favicion.ico olarak kaydetmeniz yeterlidir. İsterseniz png isterseniz ico uzantısını kullanabilirsiniz.

Favicon İkona WordPress Siteye Ekleme

Oluşturmuş olduğunuz resmi Worpdress sitenize yükleyebilir veya tema klasörü içerisinde yer alan resim klasörünüzün içine atabilirsiniz. Favicon resminizi FTP bağlantısı yapıp temanızın ilgili bölümüne gönderin.

WordPress admin panelinize giriş yapın ve Görünüm – Düzenleyici sekmesine tıklayın. header.php dosyasını seçip <head>  </head> tagları arasına aşağıdaki kodu ekleyin.

<link rel="icon" type="image/x-icon" href="<?php bloginfo('template_url'); ?>/resim/icon.png"/>

resim/icon.png bölümünü kendinize göre değiştirmeniz gerekiyor. Eğer resmi direk tema içerisine attıysanız sadece icon.png şeklinde bırakmanız yeterlidir. İkonunuzu siteye yüklediyseniz aşağıdaki kodda yer alan Resmin URL Adresi bölümünü linkinizle değiştirmeniz yeterlidir.

<link rel="icon" type="image/x-icon" href="Resmin URL Adresi"/>