WordPress Yorumlar Nasıl Kapatılır

WordPress Yorumlar Nasıl Kapatılır

Worpdpres sitede yorumları kapatma, WordPress bir site kurduğunuzda yorumlar otomatik olarak açık şekilde gelir. Yorumlara bazı filtrelerde getirme şansına sahipsiniz. Mesela sadeye üye olan kullanıcılara yorum yaptırabilirsiniz. Bu makalemizde yoruma tamamen kapatmayı anlatacağız. İsterseniz çok fazla hakaret gelen yada o makaleyle veya sayfayla ilgili yorum yapılmasını istemediğinizde ilgili sayfayı yoruma kapatabilirsiniz. Bunun haricinde ikinci seçenek olan web siteyi tamamen yoruma kapatmayı anlatacağız. Aslında yapmanız gerekenler oldukça basit WordPress kod bilmeyen kullanıcıların hiç kod kullanmadan web site yapmasını amaçlayan bir sistemdir.

WordPress Siteyi Tamamen Yoruma Kapatma

WordPress yazıları tamamen yoruma kapatmak için ilk olarak admin panelinize giriş yapıyorsunuz ve Ayarlar -> Tartışma sekmesine tıklayın. Tartışma Ayarları sayfasından Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek WordPress’i kurduğunuzda otomatik olarak seçili olarak gelir. Bu seçeneği pasif ederek WordPress sitenizi yorumlara kapatabilirsiniz.

Yayında Olan Yazıları Yoruma Kapatma

Yukarıdaki yöntemde web siteyi yeni kurduysanız yeni yayımladığınız yazıları yoruma kapatır. Ancak daha önceden yayımladığınız yazılar varsa bu makaleleri yoruma kapatmak için manuel işlem yapmanız gerekiyor. Toplu şekilde nasıl makalaeleri nasıl Manuel yoruma kapatacaksınız adım adım uygulayalım.

WordPress admin panelinden Yazılar -> Tüm Yazılar sekmesine gidin. Tüm yazılar sekmesi açıldığında, ekranın sağ üst köşesinde bulunan Ekran Tercihleri butonuna tıklayın.

Ekran Tercihleri butonuna tıkladığınızda bu bölüm aşağıya doğru uzayacaktır. Burada bulunan sayfa başına gösterilecek öğe sayısını sitenizde yayımda olan yazı sayınız kadar yapın ve Uygula butonuna tıklayınız.

Sitenizde var olan tüm yazılarınızı listeledikten sonra, Başlık sekmesine tıklayarak tüm yazılarınızı seçin. Daha sonra hemen başlık sekmesinin üzerine bulunan Toplu İşlemler seçeneğinden Düzenle seçeneğini seçip, Uygula butonuna tıklayınız.

Bu şekilde seçtiğiniz tüm yazıları aynı anda düzenlemiş oluyoruz. Daha sonra aşağıya doğru açılan sekmeden Yorumlar bölümünü İzin Verme şeklinde değiştirip Güncelle butonuna tıklayınız.

WordPress Sayfaları Yoruma Kapatma

Eğer çok fazla sayfa oluşturduysanız yukarıda anlattığımız ikinci yöntemi sayfalar bölümüne de uygulayabilirsiniz. Genelde sayfalar az olur, yeni sayfa oluştururken sayfa içerisinde yoruma izin vermeyi kapatabilirsiniz. Bunun için üst bölümde Ekran Tercihleri sekmesine tıklayıp Tartışma kutucuğuna tıklayın ve sayfa içerisinde Yorumlara izin ver kutucuğunu kaldırın ve sayfanızı Güncelle butonuna tıklayınız.