Elektrikli ‘Mini’ yollara çıkıyor

Elektrikli ‘Mini’ yollara çıkıyor

Benzin fiyatlarının tavan yaptığı, küresel ısınmaya halen bir çare bulamadığımız günümüzde üreticileri de artık çevre dostu otomobiller üretmeye başladı. Elektrikle çalışan Performansıyla da göz dolduracağa benziyor.

   Gelecek ay oto fuarında sergilenecek iki kişilik yeni modelin, sınırlı sayıda üretildiği ve yeni yılın başlarında , ve ’de seçilmiş müşterilere kiralanacağı duyuruldu. İlk etapta 500 adet olarak üretilen otomobil, satış kârına bağlı olarak Londra ve Münih gibi diğer şehirlerde de satılabilecek.

   Mini’nin elektrikli modelinde geleneksel ve S modellerinin gövde yapısına sadık kalındı. Kaputun altına monte edilen 204 hp ve 220 Nm torka sahip araç, sıfır emisyon kapasitesi sağlayan portatif elektrikli motor ve lityum-iyon akü teknolojisine dayanıyor. Önden çekişli araç, tek aşamalı helis dişli kutusu vasıtasıyla Mini’nin arka koltukları için ayrılan yere monte edilen lityum iyon akü kutusundan gelen enerji ile yol alıyor.

   Mini E’nin ağırlığı 260 kilogramlık aküsü de dahil bin 465 kilogram. Bu ağırlığa rağmen çevikliğini ve ataklığını kaybetmeyen otomobil 100 kilometre sürate 8,5 saniyede çıkabilirken, akülerin enerjisini koruyabilmek için son sürati 153 km/h ile sınırlandırılmış. 1000 wattlık enerji ile 7 kilometre yol alabilen araç, tam olarak şarj edildikten sonra yaklaşık 240 kilometre yol alabiliyor.
Mini E serisinin önden 9, yandan 5, arkadan 4 çarpma testinden geçirildiği ve Amerikan güvenlik tüzüğüne uygun olduğu bildirildi.

   Opsiyonlu olarak bir yıllığına elektrikli Mini E’yi kiralayanlar tüm servis, bakım ve yedek parça hizmetlerinden yararlanabiliyor. Kiralama sonunda araçlar karşılaştırmalı testlerden geçirilmek için BMW’nin teknik filosuna geri dönecek.
Zaman Online

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (Yorum Yok)

 1. admin dedi ki:

  Benzinli otomobillere göre çevreyi daha az kirleteceği kesin ama elektriğinde çevreye birçok zararlar vererek üretildiğini düşünecek olursak dolaylı yoldan çevreye zarar vermiş olacağız şirketler kar peşinde olduğu için güneş enerjisiyle çalışanlarını üretmek işlerine gelmiyor…

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Yaşsr özalp:Bir canon kullanıcısı olduğum için ekmolsrak alfıp...
 • ceren defne:ya ben oyuna girmrk istiyorum google dan ama diyo ...
 • Ali Kemal:Merhabalar Cevabiniz icin tesekkurler sadece ram 2...
 • Recep sevinç:İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yap...
 • Hüseyin Özel:Kisisel hesabımi facebook kapattı bilmeyerek yanl...
 • Berna:BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLI...
 • Oğuzhan YILMAZ:Merhabalar bu uygulama hangi dil ile yazılmıştır ?...
 • admin:merhaba, dell inspiron 1525 laptopta widi desteği ...