İnsan Beyni Kopyalandı

İnsan Beyni Kopyalandı

Yapay zeka sayesinde bir insanın beyni gibi işlem yapabilen yapay bir beyin üretildi. Uzun yıllardır geliştirilen algoritmalarla insan beyni taklit edilmeye çalışılıyordu. DijitalTeknoloji.Net takipçileri bu konuda bilgi sahibidirler. Daha önce yapay zeka nedir ve insanı taklit eden robotlarla ilgili haberler yapmıştık. Spaun ile birlikte insan zekasına en yakın yapay beyin üretilmiş oldu. Spaun (Semantik İşaret Edici) isimli yapay beyin bir bilgisayardaki 2.5 milyon nöron tarafından kontrol ediliyor. Sekiz temel görevi yerine getirebiliyor. Beyin şimdiye kadarkilerin en gelişmiş olduğunu yapılan testlerde göstermektedir. Kolay bir IQ testini kolayca geçebiliyor.

Spaun (Semantik İşaret Edici) Nedir

Spaun, Chris Eliasmith tarafından Waterloo Üniversitesinde geliştirilen bir yapay zekadır. Chris Eliasmith Kanada’lı bir nörobilimcidir. Bu kapsamlı beyin simülasyonu Spaun, IBM tarafından geliştirilen Watson veya Blue Brain ( Mavi Beyin) Projesi’ndeki yapay beyinlere göre daha gelişmiştir. Her iki projede olduğu gibi beynin yapısını ve sinir yollarının diyagramını inceleyen Spaun aynı zamanda beynin sinirsel davranışlarını da taklit edebiliyor.

Spaun (Semantik İşaret Edici) Toplama-Çıkarma ve resim çizme işlemini insana çok yakın bir şekilde başarı gösterebiliyor. Waterloo Üniversitesindeki bir nörobilimci ekibin ürettiği yapay beyin Spaun, 784 piksel gözüyle ve robotik koluyla kağıda sayıları yazabildiği gibi resim çizme kabiliyetine de sahip.

Spaun (Semantik İşaret Edici)  Video İzle

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • serdar:Arkadaşlar burada nano teknolojisi hakkında bir ma...
  • admin:Buradakiler anasayfa için anlatılmış eklenti kulla...
  • murat:merhabalar hocam, her yazı eklediğimde mi bu işlem...
  • admin:Bu işlemi yaparsanız belleği formatlamış olrsunuz....
  • Baran Aydın:Abi burda yazan her şeyi yaptım ve usb de olan 29K...
  • Fərid:Nolur arka plan fotoğrafini deyiwmek istiyorum...
  • SAHRA pat:Hesabim kapatıldı yardımcı olun...
  • nedim:Peki bunun tam tersini yapan bir eklenti var mı? Y...
  • İlker Ergün:Müthiş çözüm ya. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi...