Apple Logosunun Hikayesi Nedir

Apple Logosunun Hikayesi Nedir

, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından bir tanesidir. Geliştirmiş oldukları teknolojik ürünlerin yanı sıra bu ürünlere uygun yazılımlarda geliştirilerek teknolojinin lider firmalarından bir olmayı başardı. Yaptıkları ile diğer firmaları geçmekle kalmıyor taklit edilen bir firma olmayı da başarıyor. Durum böyle olunca da firmasının isminin anlamı ve logosunun hikayesi de merak konusu oluyor. Peki nedir logosunun hikayesi nedir.

Apple Ne Demektir

Apple’ın kurucusu geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Steve Jobs’tır. Steve Jobs’ın yakınlarından Wozniak’ın anlatmasına göre bu isim Gates’in gönüllü çalıştığı çiftlikte aklına gelmiş. Firmanın ilk ismi Macintosh olarak biliniyordu. Daha sonra Steve Jobs İncil’de yer alan Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehre batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir.

Alan Turing Kimdir

İkinci Dünya Savaşı‘nda bir İngiliz bilim adamı, Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını değiştirir. Enigma ‘nın çözülmesiyle birlikte Alman denizaltıları zor durumda kalır. Alman savaş uçaklarının Londra üzerinde gerçekleştirdikleri bombardımanlar nispeten etkisizleşiyor ve tüm bunlar bir matematikçi, Alan Turing ‘in dehasıyla oluyor.

Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor; dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor. O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor; birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadım edilmek. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte ediyor, bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor. Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • obedeay:instagramda fotoğraf lar üzerine nasıl link ekleni...
  • Volkan aras:Whatsapp üzerinden yazbilirmisiniz azerbaycandayım...
  • Davut Selek:Lütfen kapatılan Facebook hesabımın tekrar açılmas...
  • Davut Selek:Herkese kapalı olan gereksiz adlı bir sayfamda yas...
  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir