Blogger.com Mahkeme Kararı İle Kapatıldı

Blogger.com Mahkeme Kararı İle Kapatıldı

Google tarafından 2003 yılında satın alınan en popüler İnternet günlüğü (blog) servisi blogger.com, Türk Mahkemeleri tarafından engellenen büyük servislerler arasındaki yerini aldı. Daha öncede youtube.com için aynı kararı alan türk mahkemeleri bu kararlada oldukça tepki toplayacağa benziyor.

İSTANBUL – En popüler İnternet günlüğü (blog) servisi blogger.com, Türk Mahkemeleri tarafından engellenen büyük siteler kervanına katıldı.

İnternet dünyasının kişiselleşmesinde büyük rolü olan ve Web 2.0 dünyasının en yoğun şekilde kullanılan internet günlüğü (Weblog, Blog) servisi blogger.com‘a Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 sayılı kararı gereği erişim engellendi.

Servisin ana etki alanı blogger.com ile birlikte kullanıcıların günlüklerini yayınladıkları alt etki alanlarını barındıran blogspot.com etki alanına da erişim tüm alt etki alanları ile birlikte engellendi.

TÜRKİYE’DEKİ KULLANICI SAYISI ÇOK
Servis, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyordu, daha önce kapatılan internet günlük servisi wordpress.com gibi, blogger.com’un da Türkiye’de azımsanmayacak kadar çok kullanıcısı bulunuyor

Yorumlar

Yorum (9 Yorum)

 1. CASUS TELEFON dedi ki:

  ttnet işidir bu

 2. ferhat dedi ki:

  Dijitürk yayın ihalesni alabilmek için milyonlarca dolar yatırım yaptı haliyle izinsiz bir şekilde bu yayını yapanlara engel koydurtması normal ama yayını yapan blogları sildirmek yerine neden bütün bir bloggera engel koyuyolar bunu anlamak zor işte

 3. O.R.Güray TEKİN dedi ki:

  Değerli Arkadaşlar,
  Düşünce özgürlüklerinin engellenmesinde sıra İnternetteki kişisel ”Blog”lara geldi.Kendime bir blog hazırlamıştım.İnternette yayımladığım bazı yazılarla kişisel hobilerimle ilgili yazılarımı bu blogumda yayınlıyordum.Bir arkadaşımın uyarısı ile bloguma bir baktım ki; şahsıma hiç bir bilgi verilmeden ”bloguma erişimin mahkeme kararı ile engellenmiş”olduğunu gördüm.(Sanki pornoculuk yapıyormuşum gibi.)
  Tabii heyecanlandım.Durumu anlamak için,internet güvenlik başkanlığına,yakınım bi avukat kardeşime ve blogu olan bir arkadaşa e-posta attım.Bu iletiyi gönderdiğim bazı arkadaşlarımın bloglarının da mahkeme kararı ile engellendiğini üzülerek gördüm.Bu arada bir arkadaşın uyarısı ile, bu yasağı canlı yayında da açıklayan Haber Türk TV’nin yayınını izleyince durum netleşti;meğer kimin verdiği talimatla olduğunu bilmiyorum ama,Türkiye’deki bütün bloglara ve bu arada spor sitelerinin bloglarına da erişimin mahkeme kararı ile engellendiğini öğrenmiş oldum.Size sorarım;bir spor blogunun ne gibi zararlı etkileri olur da mahkeme kararı ile erişimi engellenir?
  Bu son uygulama ile birileri;”insanların düşünmesini,düşüncesini yazıya dökmesini, bu yazıyı yayımlamasını,bu yazıların diğer insanlar tarafından okunmasını,bilgi paylaşımı ile insanların bilinçlenmesini,bilinçlenen insanların gerçek çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmasını engellemeye çalışıyor”.Oysaki ”düşünce”, tarihin hiç bir döneminde engellenememiştir.Düşünce güneş gibi bir enerjidir. Düşünce enerjisi öyle bir enerjidir ki; ”sonsuz büyüklükteki bütün evreni kateder ve Allah’a ulaşır”.Güneş balçıkla sıvanıp engellenemeyeceğine göre,bir enerji olan ”düşünce de engellenemez”.
  Hepimize düşen görev;”Düşünce özgürlüğüne karşı; sorgusuz,sualsiz ve habersiz olarak yapılan bu yasa dışı engellemeye gerekli demokratik tepkinin”acilen gösterilmesidir.Hoşçakalın.
  O.R.Güray TEKİN

 4. Cem Akkılıç dedi ki:

  Bugün yazı yazmadık!

  http://www.dailymotion.com/UBOOTMANIA/video/x76jx8_te-recep-tayyip-erdoan_newst

  Asla susmayacağız ve sonuna kadar savaşacağız.

 5. admin dedi ki:

  Arkadaşlar blogunuza http://www.vtunnel.com/ veya http://www.Dtunnel.com sitelerinden ulaşabilirsiniz. Yasaklı sitelerle ilgili daha fazla bigi edinmek için http://www.dijitalteknoloji.net/internet/yasakli-siteler.html#more-212 buraya tıklayınız.

 6. gelibolu17 dedi ki:

  bende 1,5 yıldır blogspot taydım ve herhangi bir açıklama yapılmaksızın bloguma giriş yapamıyorum.YAZIKLAR OLSUN! çoğu ev hanımı olan ve kendi yaptıkları elişlerini,faydalı bilgileri başkalarıyla paylaşan,dünyanın bir çok değişik ülkesinden,ziyaretçisi bulunan,bloglarımıza maalesef giremiyoruz.bizim o kadar emeğimiz,hazırlığımız ne olacak?yetkililerden cevap bekliyoruz.Diyarbakır sulh ceza mahkemesi kararı ile kapatılmış,neye dayanarak kapatılmış bunun izahını yapsınlar!

 7. admin dedi ki:

  Burası Türkiye darbeler ülkesi düşünceyi yasaklayan fikir özgürlüğüne karşı çıkan zihniyet halen devam ediyor. Şimdilerde ise insanlar özgürce sanal alemde söyleyebilmekteler. Bunuda yasaklarla engellemeye çalışıyorlar. Susmayın bunlara inat susmayınki özgürlügümüze kavuşalım

 8. Suat Çelebi dedi ki:

  Blogspot’un kapatılmış olmasını bir bloger olarak büyük bir üzüntüyle farkettim. Demokrasi istiyorum ve kapatılma gerekçesi her ne ise öğrenmek istiyorum. Hemen şu anda bloguma ulaşmak istiyorum.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.