Blogger’in Kapatılma Nedeni Belli Oldu

Blogger’in Kapatılma Nedeni Belli Oldu

’ın dünyaca ünlü e-günlük sitesi .com ve etki alanı .com, Digiturk platformunda verilen LigTV yayınlarının telif haklarını korumak için engellendi.

     24 Ekim’den beri 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 sayılı kararı gereği erişime kapalı olan dünyaca ünlü (e-günlük) servisi Blogger.com, telif haklarını ihlal eden bloglar nedeniyle Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) kapsamında engellendi.

     Digiturk yayınlarını ücretsiz olarak paylaşan birçok servis ve blogu takip ederek telif hakları kanunu dolayısıyla gerekli başvruruları yapmak üzere kurulan Dijital Platform Hizmetleri Sahtekarlık Bölümü tarafından yapılan başvuru sonucunda, Blogger servisinin sahibi Google’dan geri dönüş alınmadığı belirtiliyor. Google Türkiye ilgilileri ise konudan haberdar olmadıklarını, ancak sorunu çözmek istediklerini ifade ediyorlar.

FSEK KAPSAMINDA KAPATILDI

     Blogger.com ve Blogspot.com alan adlarının, Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi tarafından Türk Ceza Kanunu’nun 5846 sayılı ek 4’nci maddesi gereğince; “Hak sahibinin yazılı izni olmaksızın, bu Kanuna aykırı olarak kasten; bir eseri temsil eden veya topluma açık yerlerde gösteren, bu gösterimi düzenleyen veya dijital iletim de dahil olmak üzere her nevi işaret, ses ve/veya görüntü iletimine yarayan araçlarla yayan veya yayımına aracılık eden, İşaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı Kanunun 25’inci maddesinde düzenlenmiştir. Çoğaltılmış eserin ve işlenmesinin, dağıtılma, satış, kiralanma, (mesela film kopyalarının gösterilmek, kitapların okunmak için kiracının kullanımına bırakılması) ödünç vermek (mesela notaların aslının bir konser için icraya gönderilmesi), kamuya ödünç veya herhangi bir yolla ticarete sunulması demektir” gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi.

Mahkeme yetkilileri, kararın itiraza açık olduğunu ve şu ana kadar karara itirazın çıkmadığını söylediler.

DIGITURK’ÜN GOOGLE İLE İŞBİRLİĞİ BULUNUYOR

     YouTube ve Mogulus gibi iki büyük video servisinin de sahibi olan Google’ın, telif haklarını ihlal eden videoları ve linkleri yayından kaldırabilmesi için Digiturk’e yönetici yetkisi verdiği biliniyor.

     Digiturk, daha önce de LigTV yayınlarını P2P (Peer to Peer/Eşler arası, yani her kullanıcının kendi bilgisayarına kurduğu bir yazılım sayesinde bir dosyayı, görüntüyü ya da yayını paylaşmasına imkan tanıyan ağ modeli) bağlantı üzerinden LigTV yayınlarını ücretsiz olarak dağıtan Justin TV, TvU ve Sopcast servislerini de erişime engelletmişti. Digiturk’un üçüncü parti kaynaklardan elde edilen P2P bağlantılarını blogları üzerinden yayınlayan kullanıcıları daha önce uyarmış olduğu biliniyor.

nethaber.com

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...
  • mustafa:işlemcinin hızı 3.1 ama 2.50 de sabit kalmış. csgo...
  • zz:ben bilgisiyardanım...
  • ali kaya:listedeki isimler etikette sonraki sayfalarda tekr...
  • Ebru:Merhaba bende ayni durumu yaşıyorum acabildinizmi ...
  • Bilmiyor:Alabildinizmi hesabınızı geri...
  • Salih:Ya abi ya sifremi giremiyorum böyle şey olmaz ama ...
  • m.ç.:İntel Atom N450 1.66 ghz işlemci 160 gb sata hdd ...
  • Ebrar:Aynen bende eba bile açılmıyor hata kodu geliyor y...