Cep Telefonu Fikri İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı

Cep Telefonu Fikri İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı

1984 yılında el cihazları olarak hayal edilen bu teknoloji 1991 yılında cep telefonu olarak karşımıza çıkıyor. 1984 yılında Star Trek efsanesinin üçüncü bölümünde Kaptan Kirk’ün elinde bir iletişim cihazı göründü. Kapaklı tasarımıyla birkaç sene önceki cep telefonlarını andıran bu cihaz, 1991 senesinde gerçeğe dönüştü ve cep telefonlarıyla tanıştık. Bu teknoloji günümüzde en çok rağbet görenler arasında yer almaktadır. Çünkü günümüz telefonları aynı zamanda cep bilgisayarıdır.

Cep Telefonlarının Özellikleri

Cep telefonları kolay taşınabilen ve geniş kapsama alanlına sahip, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimedya aygıtıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde bilgisayar parçalarının minimize edilmesi cep bilgisayarlarının tasarlanmasına neden oldu. Bununla birlikte cep telefonu teknolojisi ile birleştirilen bu yeni akıllı cep telefonları günümüzde pek çok ihtiyaca cevap verebilmektedir. Arama yapabilmenin yanı sıra, kamera, bilgisayar özelliklerini bir arada barındırıyor.

Cep telefonu ile sağlanan hizmetler, telefon modeline ve servis sağlayıcıya göre değişmektedir. Yaygın olarak kullanılanları, sesli görüşme ve kısa mesaj hizmetidir. Sesli ve yazılı görüşmenin yanı sıra görüntülü görüşme, görüntülü mesaj, müzik çalar, video oyunları, internet, veri transferi ve hatta ofis uygulamaları gibi tüm diğer bilgisayar işlevlerini kullanıcısına ulaştırabiliyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Etiketler:
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. ayşe kat dedi ki:

    ben açıkçası hiç bir şey anlamadım

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar