Dinamo Nedir, Nerelerde Kullanılır

Dinamo Nedir, Nerelerde Kullanılır

Dinamonun Türkçedeki karşılığı üreteçtir. Doğru akım üreteci olarakta bilinen dinamo İngiliz fizikçi Michael Faraday, 1831 yılında yaptığı bir deney esnasında, bakır tel türünden bir iletkeni bir mıknatıs yakınında hareket ettirmekle elektrik akımı meydana getirilebileceğini keşfetmesiyle ortaya çıkmıştır. Dinamo, devinim gücünü sürekli ısıl motordan alan ve almaşık akım üreten döner makineye verilen addır. Diyotlu bir akım doğrultucuya bağlıdır. Doğrultulmuş akım elektrik sistemini belemeyi ve akümülatör bataryasını doldurmayı sağlar. Kısaca dinamolar mekanik enerjiyi yani hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren makinedir.

Endüstri alanında kullanılan dinamolar, büyük enerji meydana getirmesi gerektiğinden yapı olarak çok daha büyük olması gerekmekte ve çok daha fazla kutba sahipler. Bu tür dinamolarda, döneçler bir merkez (bir eksen) çevresinde birleştirilmiş ayrı bobinler yapısındadır. Alternatif akım sağlayan dinamolar (alternatörler),döneçleri bakımından değişiklik gösterirler.

Dinamoların kullanım alanları çok yaygındır. Dinamoların bir diğer adı da jeneratördür. Jeneratörün kelime anlamı meydana getiricidir. Dinamolarda elektrik enerjisini meydana getirdiği için zaman zaman jeneratör olarak da karşımıza çıkmaktadırlar.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (5 Yorum)

 1. Can Yazar dedi ki:

  dinamo nasıl elektrik üretir yok bu sayfada ne biçim sayfa yaaa

 2. limon dedi ki:

  ben de 4, sınıfım hiç bişey bulamadımmm

 3. Eser dedi ki:

  Ben 4. Sınıfı öğrencisiyim fen ve teknoloji kitabında yaşamımızdaki elektirik bölümüne geldik öğretmenimiz dinamo nerelerde kullanılır dedi araştırmak için bu siteye geldim ama aradığım şeyi bulamadım

 4. ibrahim dedi ki:

  ben dinamo ile lastik birbine sürtüldüğünde elektrik oluşur mu oluşmaz mı diyorum

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.