Gizli Servislerin Kullandığı Teknolojik Cihazlar

Gizli Servislerin Kullandığı Teknolojik Cihazlar

İstihbarat servisleri gibi gizli birimlerin kullandığı teknolojik cihazları tanıtacağız. Özellikle Amerikan filmlerinde ajan filmleri sıklıkla karşımıza çıkar. Amerikan ajanları her zaman üst düzey gösterilir ve çok güçlü bir propaganda yaparlar. Filmleri izlediğinizde adeta hayran kalırsınız. İyi insanlar her zaman kurtarılır. Filmde bazı teknolojik cihazlarda kullanılır, ortam dinlemesi, kayıt etme ve çeşitli silahlar yer alır. Bu makalemizde bu teknolojik cihazları inceleyeceğiz…

Ajanların kullandığı Teknolojiler

Kömür Bombası

İkinci Dünya Savaşı’nın en garip bombalarından birisini görüyorsunuz. ABD’li ÖSS kullandı. Kömürle ısınan bir ortamda, diğer kömürlerin arasında bırakılan bu sahte kömür yüksek sıcaklıkla beraber patlıyor. Yanında bir de gizleme kiti var. Böylece farklı renklerdeki kömürlerin arasında dikkat çekmesi mümkün olmuyor.

Böcek Ayakkabı

bocek-ayakkabiGizli servisler arasındaki savaş her zaman öldürmeye yönelik değil. Hatta bilgi öğrenme bunlar arasında ilk sırada yer alıyor. Romanya’nın gizli servisi tarafından hazırlanan bu ayakkabı, topuk içine yerleştirilen mekanizmayla beraber 1960 – 1970 yılları arasında Amerikalı diplomatları dinlemek üzere kullanılıyordu.

 

 

 

Casus Şemsiye

casus-semsiye

Bu silah “Bulgar Şemsiyesi” olarak adlandırılıyor. Çünkü ilk defa Bulgar muhalif yazar Georgi Markov’un ve sayısı bilinmeyen birçok Kremlin muhalifin ölümünden sorumlu tutuluyor. Pek örneği yok fakat, ünlü Rus yazar Aleksandr Soljenitsin 1971 yılında saldırıya uğrayarak zehre maruz kal-masına rağmen kurtulmasını bildi.

Ölüm Öpücüğü

olum-opucuguRus kadın ajanlar Soğuk Savaş döneminde çok önemli roller üstleniyordu. Ajan olmalarının yanı sıra hepsinin güzel kadınlar olduğunu da belirtelim. “Ölüm Öpücüğü” olarak adlandırılan bu ruj görünümlü silahın içinde 4,5 mm’lik bir mermi saklı. Kadın ajan tarafında işler kötüye gittiği zaman, bu ruj devreye giriyor.

 

 

 

Siyanürlü Gözlük

Bu gözlük CIA tarafından üretildi. Çerçevesinde siyanür var. Yani ajanların kendilerini ülkesi için öldürülmesine yönelik kullanılıyor. Bir ajan, yakalanıp işkence altına alınmadan önce gözlükte saklı olan siyanür kapsülünü içerek tüm bildikleriyle beraber yaşamına son veriyordu.

Siyanürlü Gaz Tabancısı

siyanurlu-gaz-tabancasiGördüğünüz gibi siyanür, gizli servislerin birçok silahına konuk olmuş. Bu tabanca jet gazıyla beraber bir siyanür ampulü ateşliyordu. Özellikle 1957 – 1959 yılında Bogdan Stas- hinsky isim tetikçinin, Lev Rebet ve Stepan Bandera adlı muhaliflerin ölümlerinde bu silahı kullandığını itiraf ettiği biliniyor.

 

 

 

Casus Para

Bu madeni para göründüğü gibi değil. Rusya’nın KGB’si tarafından 1950’lerde kullanıldı. Para saye-sinde mesaj ve mikrofilm iletimi sağlanıyordu. Bunun için paranın üzerindeki delikten yararlanarak içine açmanız yeterli. Para yanlışlıkla FBI’ın eline de geçse de, kaynağı hiçbir zaman bulunamadı.

Steineck Saat / Kamera

Casusluğun temelinde adam öldürmeye gelmeden önce bilgi hırsızlığı yatıyor. Örneğin Steineck ABC marka Alman yapımı bu saat, aslında bir fotoğraf makinesiydi. Saati kullanan ajanın toplam 8 poz hakkı var. Çünkü film makarasının genişliği sadece 2,5. Bu saat 1950’li yılların sonunda ABD’ye de satıldı.

Ajax Kamera

ajax-kamera

1970’li yılların en yoğun şekilde kullanılan casus kameralarından olan Ajax, fotoğraf çekmek isteyen ajanlar için büyük kolaylık sağladı. Ajanın tek yapması gereken düzeneği çıkartarak deklanşör düğmesine basmaktı. Ajax’ı üreten ülke tabii ki KGB.

Pipo Tabanca

pipo-tabanca

Rus kadın ajanlar ruj görünümlü tabancı kullanırken, erkek ajanlara da tabanca görünümlü pipo verilmiş. Fakat bu defa kullananlar Rus değil; İngiliz Özel Kuvvetleri. İkinci Dünya Savaşı’nın en ölümcül araçlarından biri olduğu düşünülüyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Benim bilgisayarım taktığımda dolum yapıyor yazısı...
  • SUAT DURMUŞ:Çok teşekkürler.Bilgisayarımdaki bu özellik yakın ...
  • hilmi:bende a530 hiç bişey yapamıyom çok kötü bilgisayar...
  • Duygu:Sifremi unuttum youtube yardimci olurmusuniz...
  • abdullah:vestel vtab7 lite 3 en son güncelleme kaç abi...
  • Ahmet yazıcı:Peki imei kayıtını eski bir telden kaydettiler,yaz...
  • Emir:Bendede aynı sorun var düzeltebildinmi...
  • Osman:sizin yazacağınız yönergeye yazayım...saçmalık.....
  • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...