İnsanlar Neden Yaşlanır

İnsanlar Neden Yaşlanır

Niçin yaşlanırız, insanlar nasıl yaşlanıyor, yaşlanmanın nedenleri nelerdir? Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra insan sağlığını iyi etmek yönünde de hızla gelişiyor. Özellikle tıp elektroniği alanında çıkan yeni cihazlar sayesinde insan vücudu ile ilgili yepyeni keşifler bulundu. Bunlardan bir tanesi de beynin fiziksel yaşlanmayı kontrol eden bölgesi bilim adamları tarafında bulundu. Böylece gelecekte insanlar belli bir olgunluktan sonra yaşlanmayacaklar. Yaşlanmaya etki eden bu bölgeye müdahale edilebilecek…

Bir derginin yayınladığı habere göre insan vücudunun yaşlanması beyinde yer alan gelişme, üretim ve metabolizmayı düzenleyen hipotalamusta gerçekleştiğini ortaya çıkarttı. Bilim adamları zaten uzun yıllardır yaşlanmanın nedeninin beyinde olduğunu düşünüyorlardı ancak ortaya bir ispat koyamıyorlardı. Araştırmayı yapan ekip, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, hipotalamustan beyne sinyal gönderen NF-kb molekülünü aktive ederek ve engelleyerek yaşlanmayı hızlandırıp yavaşlatabildiklerini söylediler.

NF-kb molekülü uyarılarak yaşlılığın belirtileri olan kas güçsüzleşmesi, derinin buruşması, kemik erimeleri ve hafıza zayıflıkları azaltıldı. Ayrıca araştırmacılar farelere GnRH hormonu vererek yaşlanmayı yavaşlatabildiklerini söyledi.

Albert Einstein Tıp Okulu’nda yapılan araştırmaların başında yer alan farmakoloji profesörü Dongsheng Cai, “Çalışmalarımız, hipotalamus hedef alınarak yaşlanmayı engellemek için yapılan girişimsel stratejileri içeriyor. Araştırmalar yaşlılıkla birlikte gelen hastalıklara karşı kullanılabileceği gibi yaşlanmayı yavaşlatmakta da yardımcı olabilir. Ancak yaşlanmanın tamamen durdurulabileceğini düşünmüyorum” dedi.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.