Kanserli Hücrelerle Haberleşen Mikroçip Geliştirildi

Kanserli Hücrelerle Haberleşen Mikroçip Geliştirildi

Günümüzde kanser oranı giderek artıyor. Gelecekte milyonlarca insanın bu hastalığa yakalanacağı tahmin ediliyor. Kanser vakalarında erken teşhis çok önemlidir. Çünkü erken teşhis edilen hastalıklar tedavi edilebiliyor ancak yayılmış olan kanserlerin tedavisi oldukça zor. Kanser Tedavisi için vücuda enjekte edilebilen mikroçip geliştirildi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları kanser tedavisinde kullanılmak üzere, vücuda biyopsi iğnesi ile enjekte edilebilen mikroçip yaptılar.

Kanserli hücrelerin takibi çok önemlidir. Kanserli hücreler giderek artıyor mu yoksa azalma eğilimli olup olmadığı takip altında olması gerekiyor. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğinin ne ölçüde gerçekleştiği doktorlar için bir hayli zordur. Doğru ilaçların kullanımı tedavinin en önemli kısmını oluştururken bu konuya yönelik bir araştırma, kanser tedavisinde iyileştirme sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır.

Boston’da bulunan ve dünyanın en önemli bilimsel araştırma kurumlarından biri olarak kabul edilen MIT bünyesindeki araştırmacılar, geliştirdikleri mikroçipin boyutu pirinç tanesi büyüklüğündedir. Vücut içine enjekte edilen bu kristal polimerden üretilen aygıt, kanser tedavisinde kullanılan farklı ilaçları kanserli hücrelere taşıyor. 24 saat sonra ilaçların etkinliğini tespit etmek için tümör numunesi ile çevrelenmiş biçimde vücuttan çıkarılıyor. Bu işlem sonucunda kanser tedavisinde kullanılan ilaçların hangilerinin ne düzeyde etki ettiğinin görülmesi amaçlanıyor.

Mikroçip Ne Zaman Kullanılacak

bu mikroçipin tedavilerde 2016 yılında kullanılacağı tahmin ediliyor. Belirli ilaçlara duyarlılıkları bilinen meme, prostat ve melanoma tümörleri taşıyan laboratuvar fareleri üzerinde gerçekleştirilen testlerde sonuçlar başarılı oldu. Kanser ilaçlarının test edilmesi yolunda önemli bir gelişme olarak kabul edilen buluşun, 2016 yılında meme kanseri hastalarına odaklanılarak uygulama safhasına geçecektir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir