Microsoft Hareket Algılama Teknolojisi

Microsoft Hareket Algılama Teknolojisi

Microsoft’un Cambridge Üniversitesi laboratuvarındaki en önemli çalışmalar hareket algılama sistemleri üzerine yoğunlaşmış durumda. Bilindiği gibi firmanın Kinect adlı hareket algılama sistemi son kullanıcıların hizmetine uzun bir süre önce sunulmuştu. XBOX 360 oyun konsolu İle birlikte oyun deneyimini bir üst seviyeye taşıyan Kinect bu laboratuvarın araştırmaları sonucunda ortaya çıkmadı ancak buradan elde edilen deneyim çeşitli optimizasyonların gerçekleştirilmesini sağladı. Kinect’i geliştiren ekip geliştirme sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaştı, bu sorunların Microsoft Research’ün deneyimi ve uzmanlık alanı dahilinde olduğu biliniyordu. Sorunların çözümünde MSR’nin ciddi yardımları oldu, bu durumun kendileri İçin gurur verici olduğu açıkça ifade ediliyor.

Microsoft’un hareket algılama tabanlı bir diğer projesi de Digit adı verilen ve parmak hareketlerini algılayıp tanımlayabilen cihaz. Bu sistemin İlerleyen dönemlerde kullanıcıların saat gibi bileklerine takabileceği bir formda sunulabileceği belirtiliyor. Digit hareket eden parmakların küçük hareketlerini algılayabiliyor, bu şekilde parmakları havada hareket ettirerek en basitinden metin girişi mümkün olabilir.

Bu formdaki cihazlar genellikle kullanıcının bilgi işleyebilen özel eldivenleri giymesi, lazer ve kızılötesi kameraların elin hareketlerini İnceleyip analiz etmesi ve elin üç boyutlu modelinin oluşturulup çeşitli hareketlere göre özel komutların uygulanması prensibiyle çalışıyor. Gelecekte akıllı telefonunuzu pantolonunuzun cebinden çıkarmadan çağrılara yanıt verebilecek olmanız olası senaryolar dahilinde yer alıyor. Mobil cihazlarla etkileşimi bir kenara bırakırsak hareket algılayıcı sistemlerin akıllı televizyonlarda, monitörlerde ve oyun konsollarında da faydalı kullanım formları sağlayabileceği İfade ediliyor. Örneğin Kinect İle gerçekleştirilen bir demoda İzleyicilerin parmaklarını ekranda İşaretleme İçin bir tetik gibi kullanabileceği gösterilmişti.

Digit cihazlarının İlk versiyonları temel hareketleri algılayabiliyor ve çeşitli cihazlarla etkileşim İçinde olabilmeleri için araştırmacıların çalışmalarını derinleştirmeleri gerekiyor. Gelecekte çeşitli kullanım senaryoları için özelleştirilmiş kol saati formundaki hareket algılayıcıların hayatımızda yer almaya başladı.