Rüyalar Beyinden Nasıl Okunur

Rüyalar Beyinden Nasıl Okunur

Rüyalar nasıl okunur, rüyalar daha sonradan izlenebilir mi? Japon bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre rüyaların bir kısmının beyin taramasıyla okunabileceğini söylediler. Yapılan açıklamaya göre katılımcılar MR cihazının içinde uyuyarak beyin dalgaları bilgisayar ekranından izleyebildi. Kişilere kalktıklarında rüyada ne gördüklerini en ince detayına kadar anlattırıldı.

Kyoto Nörobilim Enstitüsü’nden Yukiyasu Kamitani, geliştirdikleri yöntemle rüyada görülen cisimleri yüzde 60 oranında tahmin edebildiklerini açıkladı.

Her kişide 200 kez tekrarlanan deneyde, rüyada en çok görülen nesneler, taşıt, bina, kadın, erkek gibi 20 kategoriye ayrıldı.

Ardından, aynı kişiler uyanıkken, söz konusu 20 kategoriye ait bazı resim ve fotoğraflar gösterilerek beyin dalgaları incelendi.

Tüm bu bilgiler toplanarak, katılımcıların rüyadayken kaydedilen MR verileri ile fotoğraflara bakarken kaydedilenler karşılaştırıldı.

Toplanan bilgiler ışığında, kişilerin rüyada hangi kategoriden nesneler gördüğünün yüzde 60 oranında doğru tahmin edildiği belirlendi.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar