Teknolojik Ürünlerin Önemi Nedir

Teknolojik Ürünlerin Önemi Nedir

Teknolojik ürünlerin önemi nelerdir, hayatımızdaki teknolojik ürünlerin önemi, teknolojik ürünlerin zaman içinde önemi ve değişimi nelerdir? Teknoloji tarih boyunca gelişimi sırasında hayatımı kolaylaştırmaya devam ediyor. Teknoloji hemen hemen her alana girmiş ve giderek daha az insan gücüne dayalı iş yapılıyor. Her türlü alet ve aracın genel adıdır. Teknoloji, günümüzde iletişim, ulaşım, tarım, eğitim, endüstri, askeri, sağlık ve bilgi alanında kendini göstermektedir.

Teknolojik Ürünlere Örnekler

Bilgisayar
Cep Telefonu / Telefon / Faks
Televizyon, Radyo
Mikroskop, tansiyon ölçme aletleri, radyo terapi cihazları, ultrason cihazları
Askeriyedeki silahlar
Ulaşında kullanılan otomobil, otobüs, tren, gemi ve daha pek çok benzer cihaz örnek verilebilir.

Teknolojik Ürünler Neden Önemlidir

Teknoloji hayatımızın kolaylaşmasında çok büyük etkisi bulunmaktadır. Buna en iyi örnek tarımdan verebiliriz. Eğer teknolojinin geliştirmiş olduğu tarım makineleri olmasaydı milyarlarca insanı doyurabilmek için milyonlarca insanın tarlalarda çalışıyor olması gerekir. Fakat teknolojik makineler sayesinde yüzlerce kişinin yapabileceği bir işi iki tane tarım makinesi yapabiliyor. Böylece daha büyük alanlar ekilebiliyor ve daha kısa sürede çok daha büyük alanlar kullanılabiliyor.

Teknolojinin sunduğu cihazlar sayesinde karmaşık hesapları hesaplayabildiğimiz çok fonksiyonlu hesap makineleri sayesinde kolay işlemler yapabilir. Özellikle internet gibi bilgi teknolojilerinin gelişmesi iletişimi hızlandırdığı gibi bilgiye ulaşmayı da kolaylaştırmıştır.

Ulaşım alanında ise günlerce hatta aylarca gidebileceğiniz bir yolu uçaklar sayesinde o gün içerisinde gidebiliyorsunuz. Tren, gemi gibi araçların sayesinde taşımacılıkta da kullanılan bu araçlar insan gücüyle yapmanın imkansız olduğu fırsatları bizlere sunuyor.

Teknolojinin sanayide kullanılması ise yüzlerce insanın bir araya gelip imal edebileceği bir ürünü çok daha hızlı ve çok daha az insanla üretebilmektedir.

Teknolojinin yan etkileri de bulunmaktadır. İnsanların bilinçsiz kullanması ve teknolojiyi elinde bulunduran daha çok kar amacı güden şirketler nedeni ile dünya bir çöplüğe dönüşmektedir. Doğal kaynaklar hızla tüketilmekte ve sanayi atıkları nedeni ile kirlilik oranı hızla artmaktadır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

  1. esma dedi ki:

    Cok guzel sinavimdan 100 aldim kim yazdiysa eline saglik ;)

  2. ☆★♡♥GiRL♥♡★☆ dedi ki:

    Çok kısa ama beģendïm .. biraz uzun olursa sebinirim gede buna like diyebiliriz ♥♥★■●◆•▪♡☆□◇○°

  3. sanane dedi ki:

    Güzel ama biraz uzun olmuş onun haricinde ornekleri iyi düşünmüşsün

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.