seo dersleri

İRANIN UZAY AÇILIMI

İRANIN UZAY AÇILIMI

İran İslam Konfransı Teşkilatı (İKT) ile uzaydaki çalışmalarında işibrliği yapma kararı aldı. İran Havacılık ve Ajansı Başkanı Rıza , İKT ile ortaklaşa yeni bir uydu yapmayı planladıklarını söyledi.

İranlı bilim adamları ve uzmanların, büyük çabaları sonucu uzay çalışmalarında son yıllarda kayda değer başarılar elde ettiklerini belirten Takipur, proje safhasındaki “” adlı uydunun ortak yapımı olacağını bildirdi.

Takipur, İslam ülkelerinin kendi uydularını fırlatmalarında, İran’ın uzay teknolojisindeki kapasitesinin yardımcı olacağını belirtti.

Takipur, İran’ın 2020’ye kadar ilk astronotunu uzaya göndereceğini açıklamıştı.

İran, 17 Ağustos’ta “” adlı ilk yerli uydu taşıyıcısını başarıyla uzaya fırlatmıştı.

İran uzaya astronot gönderiyor

——————————————————————————–

İran, 10 yıl içinde uzaya astronot göndermeyi planlıyor.

İran Uzay Ajansı Başkanı Rıza Tagipur, devlet televizyonunda yer alan açıklamasında astronot göndermek için önümüzdeki yıl kesin bir tarih belirleyeceklerini söyledi. Ancak başka bilgi vermedi.

İran, son yıllarda uzay konusundaki çalışmalarını artırmıştı. Bu durum, zaten nükleer programından şüphelenen bazı ülkelerin İran hakkındaki endişelerini daha da artırmıştı.

İran Uzay Ajansı Başkanı Tagipur, geçtiğimiz Pazar günü de uzaya uydu taşıma kapasitesine sahip bir füze fırlattıklarını duyurmuştu.

Konu İle İlgili Görüşlerinizi Buradan Paylaşabilirsiniz.

facebook twitter youtube google+ feedburner feedburner