Uzayda ilk yürüyüş

Uzayda ilk yürüyüş

Uzayda ilk yürüyen insanın genelde Amerikalı olduğu düşünülür. Düşünülenin aksine bilmediğiniz ayrıntılar ve daha fazlası bu yazıda bulabilirsiniz. ? Uzaya ilk hangi ülke gitti?

Arkipoviç adlı Rus astronot, 18 Mart 1965 günü Greenwich saat ayarı ile 08.30’da uzayda “” adlı araçtan çıkarak 12 dakika 9 saniye müddetle “yürüdü”. Astronot , bu yürüyüş sırasında yaklaşık 5 metre uzunluğunda bir naylon iple araca bağlı kalmıştı. Yaptığı uzay yürüyüşü sırasında saatte 17 bin 500 millik bir hızla 3 bin mil yol aldı.

?

Aleksey Leonov, (doğum. 30 Mayıs 1934, Listvyanka-SSCB) Sovyet kozmonotu, uzayda yürüyen ilk insan.

Leonov, uzay yürüyüşünü 18 Mart 1965’de Voskhod 2 uçuşunda yaptı. Yaklaşık 12 dakika süren yürüyüş sırasında uzayaracından 15 metre kadar uzaklaştı. Bu sırada uzay elbisesi boşlukta o kadar şişmişti ki, Leonov rahat hareket edemiyor, göğsündeki fotoğraf makinesinin düğmesine basamıyordu. Leonov, uzayaracının kapısından içeri girmekte de güçlük çekti. Elbisedeki bir süpabı açarak fazla havanın boşalmasını sağladı ve uzayaracına güçlükle geri döndü. Sonradan açıkladığına göre “dizine kadar tere batmıştı”. Uzayaracına geri dönememesi halinde kullanmak üzere yanında bir intihar hapı götürmüştü, ancak bunu kullanması gerekmedi.

Bu başarılı uçuşun ardından, Leonov, Sovyetler’in gizli Ay projesinde Ay’a inecek ilk uzayadamı olarak seçildi. Bunun için Ay’a inecek Sovyet uzayaracı LK’yı taklit eden özel bir helikopteri kullanarak eğitim aldı. Ancak Sovyetler Uzay Yarışının bu safhasını kaybettiler ve Ay programı iptal edildi.

Leonov, ilk uzayistasyonu olan Salyut 1’e gidecek Soyuz 11 ekibine de seçildi. Ancak ekibindeki bir diğer astronotun verem şüphesiyle hastaneye yatmasının ardından, Soyuz 11 yedek ekiple havalandı. Leonov’un ekibi yerine uzaya giden ekipteki üç astronot da Soyuz 11’in dünyaya dönüşü sırasında meydana gelen kazada öldüler.

Leonov, bundan sonra önemli bir uçuş sayılan Apollo – Soyuz Test Projesi’nde (ASTP) görev aldı. ASTP, Leonov’un ikinci ve son uzay uçuşu oldu.

1976-82 arasında “başkozmonot” unvanıyla Sovyet uzayadamlarının komutanı ve Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’nin müdürü oldu. Kozmonot dergisi “Neptün”ün editörlüğünü yaptı. Sovyet yönetimi ve diğer doğu bloku ülkeleri tarafından kendisine çeşitli paye ve madalyalar verildi.

Leonov, 1991’de emekli oldu. Halen özel bir şirkette yöneticilik yapmaktadır. Aynı zamanda yetenekli bir ressamdır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (2 Yorum)

 1. ebru dedi ki:

  hiç beğenmedim bu siteyi öğretmenim 80 verdi

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • filiz:Lütfen bana yardım edin...
 • filiz:Ben de bundan 2 yıl önce yanlışlık Facebook hesabı...
 • Selma:Teşwkkurler bilgi için. Çok işime yaradı....
 • Kadriye:Peki bu engelleme whatsapp içinde geçerli mi yurt...
 • U.Ö.:Yıllardır kullanıyorum. Süper 1 ürün. Üretenlere ç...
 • Faruk Koray:İki gün önce yanlış yere tıkladım facebook uçtu gi...
 • admin:Biraz eski bir ürün ölü piksel testi yapın....
 • Ayalin:Merhaba; Nikâh cd sinde % 52 de kalıp kendisi kap...