Adblock Plus ile Malware ve Sosyal Ağ Butonlarını Engelleme

Adblock Plus ile Malware ve Sosyal Ağ Butonlarını Engelleme

Adblock Plus günümüzde internet sitelerindeki reklamları engellemek için kullanılan en popüler hizmetlerden birisi konumunda. Araç Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome web tarayıcıları ve mobil platformlarda kullanılabiliyor. Çok sayıda platformun desteklenmesi elbette önemli. Bazı internet sitelerindeki reklamlar gerçekten rahatsız edici olabilir fakat DijitalTeknoloji.Net ve benzeri faydalı içeriklerin ve az sayıda reklamın yer aldığı web sitelerindeki reklamları engellememenizi tavsiye ediyoruz. Zaten kısa bir süre önce güncellenen uygulama rahatsız edici tarzda olmayan bazı reklamları varsayılan olarak engellemiyor, fakat yine de tüm reklamların engellenmesini sağlayan bir seçeneğe yer veriliyor. Adblock Plus’ın güncel sürümüyle birlikte yeni seçenekler geliyor, bu sayede malware ve sosyal ağ butonlarını engellemek mümkün hale geliyor.

Adblock Plus Kullanımı ve Düzenlenmesi

Adblock Plus’ta yer alan “Malware Blocking” özelliği Malware Domains veritabanını esas alıyor. Malware içeriklerin yer aldığı internet sitelerinin alan adı bir web sayfasında tespit edilirse kullanıcının bu bağlantıya tıklamasını engellemek için içerik engelleniyor. Bu sayede kullanıcıların zararlı içeriklerin yer aldığı internet sitelerine erişimi önlenmiş oluyor.

Malware içerikli alan adlarını engellemek için https://easylist-downloads.adblockplus.org/malwaredomains_full.txt bağlantısından indirebileceğiniz listeyi kullanabilirsiniz. 2 Sosyal medya butonlarıyla günümüzde hemen her sitede karşılaşıyoruz, bizim sitemizde de bu butonlar yer alıyor. Bu butonlar ile kullanıcılar beğendikleri ve arkadaşlarına göstermek istedikleri içerikleri popüler sosyal ağ sitelerinde kolaylıkla paylaşabiliyor. Bazı kullanıcılar bu paylaşım butonlarından hoşlanmıyor ve rahatsız oluyor. Adblock Plus ile sosyal ağ butonlarını engellemek mümkün. Adblock Plus bu özellik için Fanboy’s Social Blocking List’i kullanıyor. Adblock Plus ile sosyal ağ butonlarını engellemek için https://easylist-downloads.adblockplus.org/fanboy-social.txt bağlantısındaki listeyi indirebilirsiniz.

“Disable Tracking” özelliği kullanıcı alışkanlıklarının ve profillerinin firmalar tarafından izlenip belirlenmesini önlüyor. Gizliliği sağlamak için bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Bu seçenek EasyPrivacy listesinden faydalanıyor. Bu özellik eklentinizde mevcut değilse https://easylist-downloads.adblockplus.org/easyprivacy.txt bağlantısındaki listeyi indirip eklentiye dahil etmeniz yeterli olacaktır. Tüm bu listeleri Adblock Plus’a tanıtmak için eklenti arabirimine erişip “Add your own filters” sekmesindeki seçeneği kullanmalısınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.